Apple má zaplatiť 532,9 milióna dolárov pre porušenie niektorých patentov v súvislosti s iTunes

Federálna porota v Tyler v štáte Texas nariadil Applu zaplatiť 532.9 milióna dolárov za porušenie patentov firmy Smartflash LLC bez práv - hlási Bloomberg. Súd zistil, že určité aplikácie iTunes porušujú patenty texaskej spoločnosti ohľadom správy digitálnych práv, ukladanie dát a riadenie prístupu prostredníctvom platobných systémov.

Apple tvrdí, že spoločnosť Smartflash využíva jej patenty a voči rozsudku sa plánuje odvolať. “Smartflash nepredáva žiaden tovar, nemá žiadnych zamestnancov, nevytvára pracovné miesta, využíva náš patentový systém a požaduje licenčné poplatky za technológiu, ktorú Apple vymyslel, “ povedal Kristin Huguet, hovorca Apple.

The Ghost Logo

“Odmietli sme zaplatiť za nápady, ktoré vymýšľali naši zamestnanci roky teraz požaduje spoločnosť súdnou cestou. Smartflash pôvodne chcel ako náhradu škody 852 miliónov dolárov od spoločnosti Apple za porušenie troch patentov, spoločnosť vyhlasovala, že má nárok na podiel z predaja produktov Apple, ktoré pristupujú k iTunes ako sú iPhone, iPad a Mac… Apple mal za to, že 4 a pol milióna dolárov by bolo spravodlivé vzhľadom na to, že neboli porušené žiadne patenty. V Kauze boli tiež obžalovaní vývojári spoločnosti Game Circus a Kingslsle Entertainment Inc, ale tí boli neskôr z žaloby vypustení.

“Apple nerešpektuje vynálezy spoločnosti Smartflash”povedal porote právnik John Ward zo spoločnosti Ward & Smith. Smartflash tiež žaloval Samsung Electronics v inom súdnom spore, ktorý je naplánovaný na začiatok po skončení tohto procesu s Apple. Firma tiež podala žalobu proti spoločnosti Google za porušenie licenčných patentov. Google sa pokúsil presunuť svoje žaloby do Kalifornie.

zdroj: macrumors.com

Tomáš Benetin

Tomáš Benetin