Apple má problém: Úmyselne vraj spomaľuje staršie iPhony

· 2 min read
Apple má problém: Úmyselne vraj spomaľuje staršie iPhony

V septembri firma Apple oficiálne vydala novú verziu svojho operačného systému pre dotykové zariadenia iOS 9. Určite prekvapila nejedného fanúšika, keď zverejnila bohatý zoznam podporovaných zariadení, z ktorých niektoré boli staré aj štyri roky. Z nového iOS sa tak mohli tešiť napríklad aj majitelia iPhonu 4S, ktorý je poháňaný starým čipom A5.

Spoločnosť Apple vo svojich reklamách na nový iOS sľubovala, že po aktualizovaní sa zrýchlia všetky staršie zariadenia. Mali by byť plynulejšie a lepšie. Tesne po vydaní aktualizácie to však začalo vyzerať tak, že Apple dosiahla presný opak - diskusné fóra sa začali plniť nespokojnými zákazníkmi, ktorým sa zdalo, že výkon ich zariadení rapídne klesol.

Zariadenia kompatibilné s iOS 9

Apple má na krku žalobu

So spomalením iPhonu sa viacerí používatelia odmietli zmieriť. Muž menom Chaim Lerman spolu s viac než stovkou ďalších majiteľov starších zariadení podal spoločnú žalobu proti Apple. Žalobca tvrdí, že po aktualizácii sú ich telefóny pomalšie a nepracujú normálne. Spoločnosť ich tak núti zahodiť starý iPhone a utratiť stovky dolárov za nové zariadenie.

Žalobca tiež spomína rôzne citáty z marketingovej kampane spoločnosti. Tá sľubovala, že po aktualizácii by mali byť zariadenia rýchlejšie, bezpečnejšie a s lepšou životnosťou batérie. Tvrdí, že ide o klamlivé praktiky, pretože nič z toho, čo spoločnosť sľubovala, sa nevyplnilo. Firma Apple si podľa neho mala byť vedomá, že náročnejší iOS 9 môže spôsobiť pokles výkonu pri takých starých zariadeniach ako iPhone 4S a svojich zákazníkov mala včas informovať. Celé je to vážnejšie aj kvôli faktu, že užívatelia sa k staršiemu iOS, ktorý bol stabilnejší, nemôžu vrátiť.

5 miliónov dolárov za spomalenie zariadení

Žalobca trvá na tom, aby firma Apple vyplatila 5 miliónov dolárov poškodenej strane. Táto suma je síce pre technologického giganta zanedbateľná, no mohlo by to otvoriť dvere pre mnoho ďalších žalôb. Uvidíme, ako celá táto situácia dopadne.

zdroj: http://www.phonearena.com/