Apple čelí žalobe, žaluje ho 12 tisíc zamestnancov

· 1 min read
Apple čelí žalobe, žaluje ho 12 tisíc zamestnancov

Spoločnosť Apple bude čeliť hromadnej žalobe zamestnancov Apple Store, najmä z dôvodu kontroly osobných vecí pri každom odchode z práce. Celá kauza sa na povrch dostala v polovici minulého roku. Vtedy sa Apple snažil presvediť súd aby tento prípad vôbec neotváral, pretože sa podľa neho jednalo o legálne správanie zamestnávateľa k zamestnancovi, žiaľ bezúspešne.

Žalobci Amanda Friekin a Dean Pelle, ktorý zastupujú viac ako 12 000 bývalých a súčasných zamestnancov pracujúcich priamo v Kalifornii sa tak nakoniec stretnú pred súdom so spoločnosťou Apple. Konkrétne obviňujú Apple z toho, že museli pracovať aj 5 hodín bez prestávky na jedlo a odpočinok a, že im mzda nebola vyplatená včas podľa zmluvy a niekedy trvalo aj niekoľko týždňov, kým im Apple poslal výplatu na ich účet. Zamestnanci teraz požadujú úroky z každého dňa, kedy im mzda nebola vyplatená včas a chcú, aby Apple zaplatil všetky náklady na právne zastúpenie, sankcie, náklady spojené so žalobou a aby sa verejne ospravedlnil.

Okrem toho sa našli aj zamestnanci, ktorí Apple žalujú za to, že pri už spomínanej kontrole osobných vecí pri odchode z práce museli čakať aj niekoľko desiatok minút kým vedúci pracovník ich veci skontroloval a prichádzali tak o časť svojho voľného času. Nejedná sa pritom o prvý prípad nespokojnosti zamestnancov Applu. Osobne si však myslím, že sa jedná len o nafúknutý problém a snahu zamestnancov priživiť sa na tak veľkej a bohatej firme, ako je Apple. To, ako to skutočne je rozhodne však až súd. My budeme tému podrobne sledovať a v prípade čohokoľvek zaujímavého vás budeme informovať.