Apple čelí žalobe, vypnutím FaceTime chcel donútiť použivateľov prejsť na novší iOS

· 2 min read
Apple čelí žalobe, vypnutím FaceTime chcel donútiť použivateľov prejsť na novší iOS

Spoločnosť z Curpertina musí čeliť žalobe, ktorá tvrdí, že zámerne vypla FaceTime na iOS 6 z dôvodu, aby donútila prejsť všetkých používateľov tejto verzie na novší operačný systém. Podľa Apple je však pravda niekde úplne inde. Dôvodom má byť zníženie nákladov v spoločnosti Akami.

Keď vyšiel FaceTime na iPhone, tak zrazu existovali 2 možnosti ako môže byť nadviazané spojenie. Tou prvou mala byť peer-to-peer, teda priamy prenos medzi dvoma stranami a tou druhou dáta prechadzajúce cez servery spoločnosti Akami. Práve druhá menovaná technológia mala tvoriť 5-10% všetkých hovorov. V redakcii nám nie je úplne jasné ako boli tieto hovory delené a prečo jeden hovor mohol fungovať inak ako druhý.

Čo je ale dôležité je obvinenie z porušovania patentov spoločnosti VirnetX v roku 2012. Vtedy Apple musel prejsť na výhradné používanie serverov tretích strán, teda firmy Akami. Tej platil nemalé poplatky, konkrétne sa malo jednať o 50 miliónov dolárov (približne 46 miliónov eur)za obdobie medzi aprílom a septembrom roku 2013. To je viac ako 8 miiónov za mesiac.

zdroj: imore

Spoločnosť Apple tak hľadala spôsob ktorým by mohla ušetriť tieto prostredky. Ten našla s príchodom iOS 7. Táto verzia operačného systému prinavrátila peer.to-peer technológiu, ktorá ale na rozdiel od tej predošlej neporušovala patent spoločnosti VirnetX.

Žaloba sa zaoberá práve tým, že Apple vraj umelo našiel spôsob ako používateľov donútiť prejsť na novú verziu iOS a bez hanby o tom píše aj na svojich stránkach, kde to označuje za bug.

Ak ste začali mať problémy s FaceTime hovormi po 16. apríli 2014, tak vaše zariadenie alebo zariadenie vašeho priateľa môže mať "bug" zapríčinený vypršaním certifikátu. Problém je môžné vyriešiť updatom na najnovší softvér.

zdroj: AirMore

Na povrch tiež vyšla emailová komunikácia medzi zamestnancami Applu, ktorí si sú vedomí chyby, no aj napriek tomu neplánujú nič urobiť. Je im síce jasné, že update na iOS 7 pri iPhone 4 a 4s spôsobí značné spomalenie systému a celého zariadenia, je to však jediná možnosť ako naďalej plnohodnotne využívať FaceTime na týchto zariadeniach.

...prechod na iOS výrazne poškodil fuknčnosť zariadení miliónov zákazníkov Applu.

Celý proces budeme sledovať a o jeho výsledku vás budeme čo najskôr informovať. Zostaňte naladení na ThinkApple!

zdroj: 9to5mac


Zdroj titulnej foto: apple.com
zdroj: 9to5mac.com