Apple a Facebook stáli za stiahnutím KickassTorrents z internetu

· 2 min read
Apple a Facebook stáli za stiahnutím KickassTorrents z internetu

Nebolo to dávno, čo v Poľsku chytili zakladateľa najväčších torrentových serverov KickassTorrents Artema "Tirm" Vaulina. Chytili ho Poľsku v stredu 20. 7. 2016, oznámila vláda Spojených štátov amerických. Následne boli všetky jeho servery vypnuté, čím chceli zamedziť používanie stránky. Lenže jeho vzatie do väzby by trvalo omnoho dlhšie, ak by tomu nepomohli Apple a Facebook.

Zdroj: userscripts-mirror.org

Vaulin mal na svedomí hneď niekoľko priestupkov, ako bolo napríklad pranie peňazí alebo neoprávnené zdieľanie miliónov filmov, seriálov alebo videohier, ktorých celková hodnota presahovala viac ako 1 miliardu dolárov.

Čím teda Apple a Facebook pomohli?

Je všeobecne známe, že Apple a Facebook majú obrovský podiel na všetkých dátach, ktoré behajú po internete, ako sú napríklad nákupy na iTunes. Práve to bolo to posledné, čo si zakladateľ KickassTorrents kúpil za špinavé peniaze. Firma Apple zaznamenala obrovské kúpy pesničiek a albumov, ktoré sa v momente objavili na serveri KickassTorrents. Jeho iTunes ID bolo prepojené s Facebookom a ten hneď podal informácie o e-maile a zároveň vedel odhaliť aj totožnosť páchateľa.

Zdroj: www.justice.gov

Vaulinova zložka obsahuje 48 trestných činov, ktoré boli zverejnené v oficiálnom PDF súbore americkej vlády. Môžete si ho pozrieť TU. Vaulin taktiež spravoval stránku na Facebooku, kde mal uvedený aj svoj osobný e-mail, na čo sa vláda vyjadrila, že si kopal svoj vlastný hrob. Tento e-mail bol totiž registrovaný pod doménou @me.com, ktorú vlastní Apple, a bol tiež prepojený s @icloud.com. Obdiva e-maily boli prepojené s Facebookom. To zaručovalo Apple a Facebooku po spojení síl veľmi ľahké vyhľadávanie.

Apple a Facebook zároveň konali ešte v legálnych limitoch, takže spoločnosti nebudú pokutované za zverejnenie súkromných údajov, keďže išlo o chytenie zločinca.

Je len otázka času, kedy Vaulin urobí comeback podobne ako PirateBay, no zároveň to nebude také jednoduché, keďže jeho zložka obsahuje až 48 trestných činov.


Zdroj titulnej foto: securityzap.com
**Zdroj: TechWorm**