Aplikácia, ktorá vám môže ušetriť desiatky eur

· 3 min read
Aplikácia, ktorá vám môže ušetriť desiatky eur

Keď v jeden deň dostanete sumu peňazí, ktorá je vaším rozpočtom na celý nadchádzajúci mesiac, a už po týždni vám z nej ostane ledva štvrtina, zrejme niečo nie je v poriadku, najmä ak nemáte poňatia, kde ste peniaze minuli. Vďaka mnohým príbehom viem, že tento problém trápi nejedného Slováka, či už v mladom, strednom, alebo vyššom veku. Keď zasiahol aj mňa, alebo skôr moju peňaženku, začal som pátrať po ideálnom riešení.

Jedným z pokusov bolo zapisovanie si výdavkov a príjmov do malého zošita a uchovávanie všetkých dokladov o zaplatení na jednom mieste. Pokladničné bloky som však väčšinou stratil, a keď som sa snažil spomenúť si, často vznikali niekoľkoeurové rozdiely medzi reálnym a mnou vypočítaným zostatkom. V tom čase som však natrafil na aplikáciu, ktorá všetky spomínané problémy hravo vyriešila a pomohla mi na ceste k rozumnému hospodáreniu.

Mínusové zostatky

Aplikácia nesie veľmi výstižný názov MoneyControl a disponuje jednoduchým a užívateľsky prívetivým prostredím. Jedinou nevýhodou sa môže stať nedostupnosť slovenčiny a češtiny. Vývojári boli veľmi ústretoví a ponúkli aj verziu zdarma, ktorá je len skúšobná. Keď sa vám aplikácia zapáči a rozhodnete sa pre úplnú verziu bez obmedzení, zaplatíte len 2,99 €, čo je naozaj príjemná suma za "osobné účtovníctvo".

Názov: MoneyControl - Income and Expense tracker

Cena: Zdarma

Stiahnuť z App Store

Názov: Prechod na plnú verziu

Cena: 2,99 €

Dostupné ako vylepšenie v skúšobnej verzii.

MoneyControl sa používa pomerne ľahko, v prvom rade je potrebné prejsť do nastavení (Extras - Settings) a v položke Currency zvoliť platobnú menu, ktorú používate, vo väčšine prípadov to bude euro. Odporúčam tiež nastaviť kategórie výdavkov a príjmov (Categories). Kategóriu vymažete typickým potiahnutím doľava a pridáte ju tlačidlom "New". Tieto kategórie sa delia na výdavky (expenses) a príjmy (income), pri každej z nich preto nezabudnite rozhodnúť medzi týmito dvomi možnosťami. Podobne môžete pridať aj osoby v menu "Persons" a skupiny pod položkou "Groups".

Veľmi dôležité je vytvorenie typov účtov. V aplikácii sa delia na bežné účty (Payment Accounts) a účty určené na sporenie peňazí (Savings Accounts). Ak si chcete aplikáciu zabezpečiť heslom, prejdite do "Passcode Lock", ktoré podporuje aj Touch ID. Aplikácia ponúka aj mnohé iné nastavenia, tie vyššie spomínané patria medzi základné. Môžete si tiež vytvoriť zálohu údajov, upraviť dizajn či pridať základný typ výdavku alebo príjmu.

Na úvodnej obrazovke aplikácie potom už veľmi jednoducho pridáte nový výdavok tlačidlom "New Expense" alebo príjem použitím "New Income". Vpíšete sumu, o ktorú ide, vyberiete vhodnú kategóriu a účet (Account), poprípade aj osobu (Person) či skupinu (Group). Do poľa "Note" môžete vpísať poznámku, aby ste bližšie vedeli, o aký prípad išlo, a moja najobľúbenejšia funkcia "Receipt Photo", alebo fotografia dokladu o zaplatení, vám dáva možnosť odfotiť faktúru, výplatnú pásku či obyčajný pokladničný bloček a priradiť ho k pohybu (neobmedzený počet uložených bločkov možno aktivovať za poplatok 0,99 € v Extras).

Veľkou výhodou je aj možnosť pridávať pravidelne sa opakujúce pohyby k určitému dátumu v položke "Recurring". V menu "Entries" nájdete prehľad všetkých zadaných pohybov zoradených podľa dátumu. "Accounts" vám zas ponúkne rozpis jednotlivých účtov a ich zostatkov. Aplikácia tiež umožňuje vytvárať rôzne typy výpisov, ktoré vyzerajú veľmi profesionálne a sú presné.

Ak máte podobný problém ako ten, ktorý som spomínal v úvode článku, odporúčam vám vyskúšať danú aplikáciu, všetko dôkladne vyplniť a na záver si prejsť zoznam výdavkov a príjmov. Získate tak naozaj dokonalý prehľad o všetkých pohyboch. Ak máte pocit, že ste minuli priveľa, stačí sa len objektívne pozrieť na každý výdavok a rozhodnúť, či bol potrebný. Určite nájdete množstvo kategórií, v ktorých možno ušetriť, a čo s tým urobíte, je už len na vás. Mne aplikácia veľmi pomohla a ušetril som vďaka nej nejedno euro.