Facebook na iOS umožňuje opísať fotografie pomocou hlasu pre nevidiacich

Mnoho ľudí si denne prezerá príspevky na Facebooku a berie to ako samozrejmosť. Sú tu však aj takí, ktorí v živote nemali toľko šťastia a tieto na prvý pohlaď bežné činnosti zvládajú veľmi ťažko. Reč je o nevidiacich a slabozrakých ľuďoch. Pri nahratí fotografie užívatelia sociálnej siete veľmi často pridávajú krátky popis alebo stručný komentár k fotke. Aby si tento popis mohli vypočuť aj nevidiaci, Facebook začína využívať umelú inteligenciu, ktorá má slúžiť na opis fotografie prostredníctvom zvuku. Umelá inteligencia za pomoci iOS Apple a aplikácie Facebook prináša VoiceOver.

The Verge si mohli vyskúšať demo funkcie s názvom "automatic alt text“.

theverge.com

Automatic alt text dokáže rozoznať objekty na fotografii, ako sú auto, loď, lietadlo, sneh, oceán, západ slnka, basketbalové ihrisko, sushi, malé dieťa, úsmev, ľudská brada, či identifikovať selfie. Funkcia sa bude stále vylepšovať a pridávať nové objekty na rozoznanie. Táto možnosť prichádza na iOS práve dnes, pričom na Android a web by mala doraziť neskôr.

Facebook uviedol, že na daný problém mal pripravené dve riešenia, pričom, ako verí, vybral si správne. Spoločnosť si je vedomá možných chýb spojených s identifikovaním objektov na fotografii, preto umelá inteligencia označí fotografie kľúčovými slovami iba vtedy, ak si je na 80 % istá. Matt King, facebookový inžinier, ktorý je nevidiaci, si je vedomý, že existuje obrovské množstvo objektov, ktoré umelá inteligencia nedokáže rozoznať. Verí, že časom sa budú zlepšovať a s touto technológiou dosiahnu veľký úspech.

theverge.com

VoiceOver je jednou z funkcií zabudovaných priamo do iOS. V Apple vlani vytvorili zoznam aplikácií, ktoré využívajú túto funkciu, pričom v rovnakom roku bola firma Apple vyznamenaná americkou nadáciou pre nevidiacich za technológiu.


Zdroj titulnej fotografie: venturebeat.com

Zdroj: 9to5mac.com

Richard Veselényi

Richard Veselényi