Android a iOS stratili konkurenta: Windows Phone je takmer mŕtvy

· 2 min read
Android a iOS stratili konkurenta: Windows Phone je takmer mŕtvy

Windows Phone vznikol pred piatimi rokmi ako nádejná alternatíva pre Android a iOS.

Microsoft dostal svoj Windows Phone 7 na trh ako tretí populárny operačný systém, no je čas priznať, že zlyhal. Ak nedostatok (kvalitných) zariadení s týmto OS ako dôkaz nestačil, dnes je to definitívne jasné. Microsoft predal v uplynulom štvrťroku 4,5 milióna zariadení Lumia, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím v minulom roku o 6 miliónov menej – prepad je teda šialených 57 %. A ani 57 % nárast by Microsoft nezachránil.

Microsoft a Nokia predali spolu dohromady 110 miliónov zariadení. Android a iOS ich predali 4,5 miliardy. V poslednom štvrťroku sa predalo 400 miliónov telefónov, čo znamená,že podiel na trhu mali Lumie len 1,1 percenta. Lumia 950 a Lumia 950 XL mali byť vlajkovými loďami, miesto toho sú len neohrabaným sklamaním. Ak si sledoval ich predstavenie, povedz nám úprimne. Zaujali ťa? Ohúrili ťa? Povedal si si: “Wau!”?

Prudký pokles a oznámenie Microsoftu, že neplánuje zvyšovať výrobu, sú jasným dôkazom toho, že sa blíži koniec Windows Phone. Existujú síce náznaky, že Microsoft pripravuje Surface Phone, ten by sa však najskôr musel dostať na trh, aby niečo dokázal zmeniť, ale obávame sa, že je už neskoro.

Počet aplikácií v ekosystéme na tom nie je vôbec dobre. Trh je pre vývojárov nezaujímavý, pretože nemá dostatok používateľov.

Nedostatok hardvéru, nedostatok predajov a menej ako 2 % podiel na trhu – je čas byť úprimný: Windows Phone je mŕtvy. Dá sa očakávať, že Microsoft bude produkovať smartfóny aj naďalej, no už budú len nezaujímavá alternatíva, o ktorú nebude masový záujem – možno čiastočný v biznis sfére. Zbohom, Windows Phone.


(zdroj foto: theverge.com)

zdroj titulnej foto: microsoft.com
zdroj: Verge.com