Apple a ďalšie spoločnosti zaplatia zamestnancom odškodné 415 miliónov dolárov

Apple a ďalšie spoločnosti zaplatia zamestnancom odškodné 415 miliónov dolárov

Pracovať pre Apple je snom mnohých ľudí. Má to však aj svoju odvrátenú stánku. Ešte pred pár rokmi uzavrel Steve Jobs dohodu s ostatnými veľkými technologickými spoločnosťami zo Silicon Valley, konkrétne s Google, Adobe a Intel o tom, že si nebudú navzájom preberať zamestnancov. Na to doplatilo 64 000 zamestnancov, ktorí chceli z určitých dôvodov prestúpiť, napríklad kvôli lepšiemu platu, ale nemohli.

Známa je tiež udalosť, kedy istá zamestnankyňa HR oddelenia Googlu ponúkla pracovné miesto inžinierovi z Applu. Namiesto toho však bola do hodiny prepustená.

Sudkyňa Lucy Koh v súdnom spore schválila mumosúdnu dohodu s poškodenými zamestnancami vrámci ktorej vyššie spomínané spoločnosti zaplatia poškodeným zamestnancom odškodné vo výške 415 miliónov dolárov, čo je približne 6500 dolárov pre každého zamestnanca. Sudkňa však odmietla zaplatiť vyše 80 miliónov právnikom, keďže sa podľa nej jednalo o neadekvátnu sumu za prácu, ktorú vykonali. Namiesto toho dostanú iba približne 40 miliónov dolárov.

Nie je to pritom prvý prípad, kedy sa Apple dostal do problémov kvôli mailovej komunikácii Steva Jobsa s ostatnými spoločnosťami. Veľmi známe sú aj prípady, kedy Apple uzavrel kartelovú dohodu s vydavateľstvami a ceny kníhu v konkurenčných internetových kníhkupectvách cez noc vzrástli a knihy tak boli drahšie ako v iBooks, alebo prípad, keď v minulosti iPod odmietal prehrávať hudbu zakúpenú z konkurenčných obchodov. Malo sa vraj jednať o ochranu proti pirátstvu.