Ako Steve Jobs zmenil filmový priemysel spolu s Pixarom #1

· 2 min read
Ako Steve Jobs zmenil filmový priemysel spolu s Pixarom #1

Dnes sa na filmovom trhu pohybuje veľa štúdií, ktoré síce dosiahli nejaký úspech, no žiadne štúdio nemá také meno ako Pixar. Pixar totiž stojí za filmami ako Toy Story, Hľadá sa Nemo, Autá alebo Ratatouille, čiže portfólio má celkom veľké a pomerne úspešné. Pixar je momentálne gigant v priemysle s animovanými filmami, no vedel si, že by sa tak nestalo nebyť Steva Jobsa?

Zdroj: emaze.com

Štúdio Pixar vystupovalo zo začiatku ako divízia pod spoločnosťou LucasFilm, ktorá sa orinetovala hlavne na animáciu. Pracovníci Pixaru boli takí zapálení pre tvorbu animovaných filmov, že vyžadovali od LucasFilm stále drahšie vybavenie, a preto LucasFilm čoskoro stratil záujem o danú divíziu.

Zdroj: telegraph.co.uk
Steve Jobs so zakladateľmi Pixaru.

Steve Jobs mal v úmysle túto spoločnosť odkúpiť, čo aj urobil. Investoval do nej 5 miliónov dolárov, aj keď nevedel, či to bude mať nejaký úspech. Táto osudná kúpa nastala 30. 1. 1986 a následne sa do 5 rokov stalo štúdio Pixar najziskovejšou spoločnosťou 20. storočia. Na filmy od Pixaru sa plnili kinosály a Pixaru sa rysovala pekná budúcnosť. Štúdio Disney si rýchlo sa rozvíjajúcu spoločnosť všimlo a v roku 2006 odkúpilo celý Pixar za 7.4 miliardy dolárov. Steve Jobs nielenže od Disney získal svojich 5 miliónov naspäť, ale štúdio Disney mu dalo ďalších 5 miliónov naviac za to, že postavil Pixar na nohy a objavil jeho potenciál. Disney v tom momente získalo ďalšie malé dieťa, o ktoré sa bolo treba starať, a vďaka tomu sa Pixar stal najväčším akcionárom a zároveň najvplyvnejšou firmou Hollywoodu.

Zdroj: www.home-designing.com

Steve Jobs sa podľa vtedajších médií stal "potenciálnym vizionárom vo filmovom priemysle". Jobs to však nemal vôbec v úmysle. Usiloval sa vytvoriť animačné štúdio, ktoré chcel prepojiť s hlavnou počítačovou divíziou. Našťastie, objavil obrovský potenciál štúdia Pixar, a tak mu dal možnosť, aby tvoril animované celovečerné filmy. Týmto sa štúdio Pixar vydalo na dlhú cestu animovania a s odstupom času sa vyjadrilo, že keby nebolo takého vizionára ako Steve Jobs, ktorý bol pre nich niečo ako svetlo na cestách, nikdy by sa nedostali až na vrchol. Pixar tvrdí, že nik nedúfal, že sa nájde taký blázon ako Jobs, ktorý by tiež veril v ten šialený sen, že sa dajú robiť animované filmy pomocou počítača. Vizionár bol podľa nich človek, ktorý dokázal ľudí motivovať a ukázať správny smer cesty. A on jediný v dobe odkúpenia Pixaru veril, že štúdio môže byť úspešné aj s (v tej dobe) ťažko splniteľným snom.

Pokračovanie na budúce

Zdroj titulnej fotografie: pixar.wikia.com

**Zdroj: Cnet.com**