OSx

Ako si vybrať Mac

· 3 min read
Ako si vybrať Mac

Stále viac ľudí používa počítače Mac od spoločnosti Apple. My sa v tomto článku pozrieme na to, ako si vybrať ten správny počítač, ktorý vám bude vyhovovať.

Cestujete alebo ste za stolom?

Pri výbere Macu sa treba najprv rozhodnúť, či pracujete prevažne doma a svoj Mac nebudete potrebovať nosiť alebo pracujete vonku a svoj Mac chcete prenášať. V závislosti od toho si potom musíte vybrať, či chcete nejaký MacBook, alebo stolný počítač Mac (iMac, Mac Mini, Mac Pro). Je potrebné si uvedomiť, že MacBook môžete stále pripojiť k externému displeju, zatiaľ čo napríklad iMac si z domu len tak k moru nezoberiete. Na druhú stranu však v prípade stolného počítača dostanete za rovnakú cenu v porovnaní s MacBookom vyšší výkon.

Chcem MacBook!

Ak chcete rýchly počítač hlavne na cesty, ktorý budete využívať vedľa svojho primárneho počítača, na výber máte z 11" MacBooku Air, alebo z 12" nového MacBooku. V obidvoch prípadoch je výkon na podobnej úrovni, rozdielna je však cena. MacBook Air začína na cene rovných 1000eur, pri troche hľadania sa dá nájsť aj lacnejšie. 12" MacBook začína na 1450eur, čo je takmer o polovicu vyššia cena. Za túto cenu však dostanete ľahší počítač s krajším displejom. Nedá sa však povedať, že by MacBook Air bol práve nejakým ťažkým strojom, preto je len na vás, čo si vyberiete.

Ak pracujete na cestách trocha aktívnejšie a potrebujete vyšší výkon, ideálny pre vás pravdepodobne bude MacBook Pro. Zatiaľ čo 13" varianta je menšia, lacnejšia a menej výkonná, 15" varianta je ozajstný pracovný stroj, s ktorým nestúpite vedľa. Treba však povedať, že väčšinu práce zvládne aj 13" model, za nižšiu cenu. Je vhodnejší na prenášanie a ponúka tak 60% z výkonu 15". Ak však chcete ozajstný pracovný notebook na grafiku, či strih videa, je tu MacBook Pro 15". Treba ešte podotknúť, že 13" varianta sa s cenou rovnakou ako 12" MacBook a väčším výkonom stáva tiež zaujímavou voľbou na cesty.

Chcem stolný Mac!

Ak ste sa rozhodli pre stolný počítač od spoločnosti Apple, tak máte na výber z troch možností: iMac, Mac Mini, alebo Mac Pro.

Prečo si kúpiť iMac?

iMac je najpredávanejší stolný počítač od spoločnosti Apple. jedná sa o All-in-one počítač a preto nemá skrinku a na stole vynikne nielen ako kvalitný PC z jedného kusu hliníku, ale aj ako designový prvok. Predávajú sa dve verzie: 21,5" a 27". Pre základné používanie postačuje základný dvojjadrový 21,5" model za približne 1200eur, ak však máte 200 eur navyše, rozhodne sa oplatí priplatiť za 4 jadrá, lepšiu grafiku a väčší disk. Stále však dostávate iba integrovanú grafiku. Tej sa zbavíte až pri ďalšom modeli za približne 1650eur. Ten má grafiku Nvidia 750m. Následne s každým ďalším modelom rastie cena, výkon a prípadne aj veľkosť. A nakoniec jedna rada: Ak kupujete iMac, určite sa oplatí priplatiť si 200eur za Fusion Drive. Výrazne to zrýchli celý iMac.

Mac Mini ako vstup do sveta OS X?

Ak hľadáte cenovo dostupnejšie riešenie stolného počítača, je tu Mac Mini. Ponúka celkom solídny výkon (na internet a všetku kancelársku prácu bohate stačí) a začína na sume okolo 550 eur. K tomu je však potrebné pripočítať aspoň 100 eur na kúpu monitoru. Aj napriek tomu však Mac Mini vyjde oveľa menej peňazí ako iMac. Samozrejme, iMac ponúka vyšší výkon a na stole vyzerá krajšie ako nejaký monitor za cenu okolo 100eur. Na druhej strane si k Macu Mini môžete dokúpiť aj kvalitnejší monitor. Vtedy sa už ale oplatí uvažovať o iMacu. Ak kupujete Mac Mini, opäť odporúčam pouvažovať o Fusion Drive.

Je Mac Pro iba pre profesionálov?

Kapitola sama o sebe je Mac Pro. Tento profesionálny počítač je snom asi každého fanúšika značky Apple. Nový model s cenou začinajúcou na hodnote 3000eur pravdepodobne nebude voľba pre nikoho z nás, existuje však možnosť si objednať Mac Pro 2009-2012 z rôznych stránok. Slovákom najprívetivejšia bude pravdepodobne stránka www.create.pro z Anglicka, najmä kvôli odpočtu DPH a doprave zdarma. Je možné si vyskladať zaujímavý Mac Pro, ktorý ponúkne za rovnakú cenu vyšší výkon ako iMac. Nevýhodou je určite horší design a nutnosť dokúpiť si monitor. Výhodou je výkon, cena a možnosť si neskôr doplniť/vymeniť čokoľvek od grafickej karty, cez procesor, RAM, až po disky a PCI karty (USB 3.0 karta napríklad).

Tak a to by bolo z tohoto obsiahlejšieho článku všetko. Verím, že vám pomohol a aj vďaka nemu si správne vyberiete svoj nový Mac.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast  #01
· 8 min read
Remotely - prezeraj svoj Mac na diaľku
· 2 min read