Ako si overiť, či iPhone alebo iPad z druhej ruky nie je kradnutý?

Ako si overiť, či iPhone alebo iPad z druhej ruky nie je kradnutý?

Každý z nás už určite počul o podvodoch, ktoré hrozia pri nákupe elektroniky z rôznych internetových bazárov alebo facebookových stránok. Kedže sú iPhony jedny z najpredávanejších telefónov, stávajú sa často cieľom zlodejov. Prísť o peniaze, čo v prípade Apple zariadení môže byť škoda aj v niekoľkých stovkách eur, nie je nič príjemné. Pri kúpe existuje niekoľko možností, ako si overiť, či zariadenie nie je ukradnuté a či je pravé. Nasledujúce tipy a odkazy na webové stránky môžu veľmi dobre pomôcť.

Základom je overiť si, či je v iPhone prihlásený niekto cez svoje Apple ID, pretože ak áno, iPhone nie je možné po obnovení alebo aktualizácii aktivovať. Takéto iPhony môžeme nájsť v bazároch za zlomok ceny a sú často označené ako zamknuté na iCloud alebo je v popise napísané, že predávajúci zabudol heslo.
Prvým overením môžu byť fotografie v inzeráte, na ktorých iPhone nie je zapnutý alebo je odfotená len obrazovka s výberom jazyka telefónu. Pomocou fotografií je možné aj zistiť, či predávaný telefón nie je len napodobenina.

Druhým krokom overenia je získať sériové číslo alebo IMEI kód zariadenia a overiť uzamknutie telefónu iným Apple ID.

Možnosti, ako zistiť IMEI alebo sériové číslo vášho iPhonu

1. V aplikácii Telefón treba zadať kód *#06#, hneď sa objaví obrazovka s IMEI číslom.

2. Ďalšou možnosťou je prejsť do Nastavení, otvoriť položku Všeobecné a v nej Informácie, kde sú všetky základné informácie o telefóne.

Zdroj: thinkapple.sk


3. Pomocou iTunes. V karte so základnými informáciami o iPhone stačí kliknúť na položku Telefónne číslo (alebo Sériové číslo v prípade iPadu) a zobrazí sa kód IMEI.

4. Jednou z možností je aj pôvodný obal od produktu, IMEI je na štítku s čiarovým kódom.

5. Nájsť toto číslo môžete aj na zariadení. V prípade iPadu, iPodu a iPhonu 5, 5S, 5c, 6 a 6 Plus je toto číslo na zadnej strane v spodnej časti. Pri iPhone 3G, 3GS, 4, 4S, 6S a 6S Plus nájdete údaj na rámčeku na SIM kartu.

Tieto spôsoby môžeme využiť len v prípade, ak máme zariadenie fyzicky k dispozícii, nepomôžu nám ale pri nákupe cez internet. Najlepšou možnosťou je požiadať predávajúceho o screenshot obrazovky s informáciami o telefóne. Aj keď to môže byť otravné, dôveryhodný predajca s tým nebude mať väčší problém.

Overenie telefónu

Teraz už k samotnému overeniu telefónu. Firma Apple vydala ako súčasť webovej stránky iCloudu nástroj, pomocou ktorého sa dá vďaka IMEI alebo sériového čísla overiť uzamknutie na iCloud. Z tejto stránky je možné uzamknutie aj zrušiť. Na overenie stačí zadať IMEI a opísať bezpečnostný kód.

Zdroj: thinkapple.sk

Najlepším spôsobom je kupovať zariadenie priamo pri osobnom stretnutí, kde si môžete iPhone vyskúšať a tiež si môžete overiť jeho funkčnosť (správne fungovanie predného a zadného fotoaparátu, TouchID, jednotlivých tlačidiel, wifi...).
Pri osobnom stretnutí môžete požiadať predávajúceho o vymazanie iPhonu pred vašimi očami, keďže k vymazaniu je potrebné aj heslo. Ak heslo neviete, nie je možné to urobiť. Navyše, určite by vám nikto nepredal telefón s osobnými informáciami.


Zdroj titulnej foto: ibtimes.co.uk
Zdroj: iphonehacks.com

Read more