Ako obstáli hodinky Apple Watch po dobrom vodnom kúpeli?

· 2 min read
Ako obstáli hodinky Apple Watch po dobrom vodnom kúpeli?

Pri uvedení Apple deklaroval, že ich hodinky by mali vydržať pod vodou do hĺbky jedného metra počas doby maximálne 30 minút. Po tejto dobe pod vodou by mali byť schopné pokračovať v „tikaní“. No a ako to už býva, vždy sa nájde niekto, kto chce takéto tvrdenia potvrdiť alebo vyvrátiť. Čo sa ale stane, keď si hodinky na ruku dá taký triatlonista?

Už pri predstavení si diváci a fanúšikovia jabĺčka želali, aby boli nové hodinky od Apple odolné voči vode. Bodaj by aj nie, za tie peniaze. Veď najdrahšia verzia tohto kúska techniky stojí 16 000€. A uvedomil si to aj Apple a tak dal svojim hodinkám certifikát IPX7, ktorý hovorí, že hodinky by mali vydržať 30 minútový kúpeľ pod vodou do hĺbky jedného metra. Spoločnosť ale samozrejme takéto vodné hrátky nepodporuje a povedzme si, nikto sa nebude hádať s predajcom, že on mal svoje hodinky vo vode presne 30 minút a teraz mu nefungujú.

No a ako je na tom nový počin z Cupertina mal šancu vyskúšať triatlonista Ray Maker, ktorý urobil všetko pre to, aby svoje hodinky od Apple „potopil“. Pýtate sa ako? Jednoducho. Zobral si svoje hodinky a hybaj na 1000 metrovú plaveckú trať zistiť, čoho sú schopné. A neskončil iba pri tom. Nezaháľal a hodinky otestoval aj na skokanskom mostíku, kde si vyskúšali voľný pád z výšky desiatich metrov do olympijského bazéna. A očividne sa im to páčilo, lebo zostali bez akejkoľvek ujmy.

Keď sa nad tým zamyslíme, nenájdeme žiaden zmysel plávať s hodinkami za niekoľko tisíc eur. Hlavne keď zoberieme do úvahy, že ony na to nie sú vôbec určené. Nemajú žiadne senzory, ktoré by sa činili napríklad počas Vášho vrcholového výkonu na kúpalisku v Turčianskych Tepliciach. Apple teda nezaznamenáva vašu plaveckú aktivitu. (Možno preto, lebo by ste v nich vôbec plávať nemali.) Ide teda iba o akúsi reklamu a dokázanie toho, že hodinky toho zvládnu viac, ako sa od nich môže očakávať.

Takže ak by ste mali záujem plávať iba kvôli tomu, aby Vás hodinky chválili, ako vám to ide, musíme Vás bohužiaľ sklamať. Nakoniec to teda vyzerá tak, že hodinky sú odolnejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať a Apple sa týmto krokom iba bráni voči nechceným reklamáciám.