Ako nabíjať iPhone a šetriť batériu? Celý čas si to robil zle!

Ako nabíjať iPhone a šetriť batériu? Celý čas si to robil zle!

Batérie v dnešných smartfónoch nie sú naozaj nič excelentné. Zatiaľ čo v minulosti sme svoje mobily nabíjali pokojne aj každých päť dní, v dnešnej dobe so sebou musíme ťahať náhradný zdroj pomaly všade. Áno, môže za to slabá batéria v zariadení. V niektorých prípadoch si za to ale môžeme my sami. Väčšina užívateľov totiž nabíja svoj smartfón úplne zle a potom sa čuduje, prečo je tá batéria stále slabšia.

Fakt je, že žiadna batéria nemá večný život. Výrobcovia smartfónov sa väčšinou zhodujú, že batérie sa začnú znehodnocovať po 300 - 500 nabíjacích cykloch. Po prekonaní tohto čísla môžu majitelia telefónov pociťovať úpadok výdrže batérie. Ako teda dosiahnuť čo najlepšie výsledky v udržaní kapacity batérie?

Mnoho ľudí si myslí, že ideálne nabíjanie telefónu je z nuly na 100 %. Preto dávajú smartfón na nabíjačku v noci, keď klesne percento batérie na minimálnu hodnotu, a ráno po zobudení majú plnú baterku. Oháňajú sa pritom vecou známou ako "pamäťový efekt".

zdroj: cbsistatic.com

Čo je to ten pamäťový efekt?

Pamäťový efekt sa dá jednoducho vysvetliť ako zníženie kapacity batérie. V praxi to funguje tak, že baterka zdanlivo stratí svoju kapacitu. Pokiaľ užívateľ často nabíja z 30 % na 80 % v pravidelných intervaloch, batéria akoby zabudne na zvyšných 50 % a prestane ich používať.

Nech to znie akokoľvek divne, je to naozaj pravda. Batérie môžu skutočne znížiť svoju kapacitu podobným spôsobom. Platí to ale len pri Ni-Cd (nik­lo­vo-kadmiových) batériách, ktoré sa ale v smartfónoch nepoužívajú. V iPhone a podobných telefónoch nájdeme v dnešnej dome Li-ion (lí­tio­vo-ióno­vé) batérie, ktoré pamäťovým efektom netrpia.

zdroj: payetteforward.com

Dosiahneme teda presný opak

Práve tento pojem spôsobil, že mnohí majitelia nabíjajú svoje smartfóny úplne nesprávne. Vo výsledku preto dosiahnu presný opak a o to rýchlejšie starnutie batérie. Spoločnosť Cadex prirovnáva nabíjanie ku stresu. Rovnako ako pri ľuďoch, aj batériám môže väčší stres dlhodobo uškodiť. Znie to smiešne, ale lí­tio­vo-ióno­vé batérie tak naozaj fungujú.

Treba preto zmeniť niekoľko vecí

Ak chceš udržať batériu smartfónu v dobrej kondícii, je potrebné zmeniť niekoľko vecí na nabíjaní. V prvom rade ju nedobíjaj až na 100 %. Plné nabitie, samozrejme, nie je nijako deštruktívne pre batériu. V pravidelných intervaloch ale môže skrátiť životnosť batérie. Preto by si mal niečo podobné čo najviac obmedziť a hlavne nenechávať mobil na nabíjačke aj po tom, čo sa plne dobije.

Najdôležitejšie je nabíjať smartfón v menších "dávkach", ale zato častejšie. Odborníci radia nechať klesnúť baterku na nejakých 50 % alebo menej a potom ju dať na nabíjačku. Netreba však klesnúť pod 20 %.

Aj napriek tomu je ale občas dobré nabiť mobil z nuly na 100 % klasickou metódou. Nie však častejšie ako raz za mesiac. To prekalibruje akumulátor a funguje to asi ako reštart počítača alebo dovolenka.

zdroj: suffagah.com

Je dobré nabíjať cez noc?

Našťastie, aj napriek tomu, čo sme spomínali vyššie, nočné nabíjanie nie je až také tragické. Väčšina moderných smartfónov má v sebe zabudovaný systém, vďaka ktorému sa prestanú nabíjať, keď dosiahnu 100 %. Stále je tu však riziko prehrievania, ktoré lí­tio­vo-ióno­vé batérie dvakrát neobľubujú.

Ako je to s nabíjačkami?

Na životnosť batérie môže mať vplyv aj nabíjačka. Mnohým majiteľom iPhonov pripadá cena za certifikovanú nabíjačku priveľká, a tak siahajú po lacnejších neoverených alternatívach. Tie sa ale môžu viac prehrievať a to, ako sme spomínali, nepomáha k lepšej výdrži batérie. Dokonca existujú prípady, keď tieto nabíjačky začali samovoľne horieť. Preto odporúčame používať len certifikované zariadenia, pokiaľ chceš svoju baterku udržať v tip-top stave čo najdlhšie.


Zdroj titulnej foto: popsugar.com

Zdroj: businessinsider.com, pcadvisor.co.uk

Read more