iOS

Ako kompletne zabezpečiť iOS zariadenie

· 2 min read
Ako kompletne zabezpečiť iOS zariadenie

Ako všetci dobre vieme, iOS zariadenia patria k tým najbezpečnejším. Stále však je čo zdokonaľovať, my si v tomto článku ukážeme, ako ochrániť svoje iOS zariadenie.

Nastavte si Touch ID alebo heslo

Toto je jedno zo základných opatrení. Človek nemusí byť žiadny heker, aby si váš telefón zobral zo stola a poslal si na svoj e-mail vaše fotky. Preto odporúčame si na zariadení v Nastaveniach -> Touch ID nastaviť odomykanie odtlačkom prsta. V prípade, že máte staršie zariadenie, nastavte si heslo. iOS 9 podporuje nové 6-miestne heslo, ktoré je omnoho bezpečnejšie ako to 4-miestne. Odporúčame ho všetkými desiatimi.

Nastavte si Find My iPhone

Ak už sa vám iPhone stratí, určite vás poteší možnosť telefón na diaľku zablokovať, zmazať či aspoň na displeji zobraziť vaše meno a adresu. Odporúčame preto v nastaveniach -> iCloud povoliť Find My iPhone. Skúste si to doma odskúšať.

Nastavte Safari

Je dobré v Nastaveniach, Safari zapnúť režim "Do not track", po slovensky "nesledovať". Takisto zablokujte Cookies tretích strán a reklám. Do budúcna môžete používať Súkromný režim, ktorý nezaznamenáva vašu aktivitu.

Nerobte Jailbreak

Áno. Aj keď obyčajným nainštalovaním Jailbreaku sa do bezpečia nedostávate, inak to už je pri inštalácii rôznych vychytávok zo Cydie. Tie môžu narušiť bezpečnosť vášho systému, prípadne spôsobiť nestabilitu. Svoje o tom vedia aj banky, ktoré na "jailbreaknutom" telefóne odmietajú sprístupniť internetbanking. Ak sa teda chcete udržať v maximálnom bezpečí, tak by ste Jailbreak rozhodne robiť nemali.

Inštalujte známe aplikácie iba z AppStore

Tento bod súvisí s predošlým. Ak budete inštalovať aplikácie iba z AppStore, minimalizujete nebezpečenstvo na minimum. Je síce pravda, že sa aj na AppStore objavili škodlivé aplikácie, ale vo všeobecnosti je toto riziko takmer nulové a AppStore je jedným z najbezpečnejších obchodov s aplikáciami.

Antivírus nepomôže

Podľa vyjadrenia spoločnosti Apple je systém iOS stavaný tak, že nepotrebuje antivírus. Každá aplikácia tam má svoje miesto a právomoci a nemôže kontrolovať celý systém. Kedykoľvek uvidíte akýkoľvek antivírus vhodný na váš iPhone, vedzte, že ide o podvod. Tento antivírus v lepšom prípade nebude mať žiadny účinok.

Používajte zdravý rozum

Ak sa na vás pri prehliadaní neslušných stránok usmeje šťastie a vyhráte nový iPhone 6s Plus 128 GB v limitovanej edícii Swarovski Diamonds zo 16-karátového zlata, tak to bude pravdepodobne podvod. Používajte teda svoj zdravý rozum. Neklikajte na stránky, ktoré nepoznáte, nezadávajte citlivé údaje všade, kde si o to požiadajú, a nesťahujte veci, ktoré nemáte overené. Ak tak nebudete robiť, budú všetky návody a tipy zbytočné.