Ako Apple znova začal myslieť na profesionálov

Ako Apple znova začal myslieť na profesionálov

Apple je firma, ktorej sa podarilo vytvoriť niečo neobvyklé. Dá sa povedať, že patrí medzi dominantných hráčov na poli osobných počítačov, mobilných telefónov, tabletov, inteligentných hodiniek a dokonca aj služieb. A aj keď nie je pochýb o tom, že väčšina zásluh patrí samotnej spoločnosti, nedá sa namietať keď sa povie, že bez vývojárov a profesionálov by firma nikdy nebola tam, kde je dnes.

O to paradoxnejšie vyzerali niektoré ťahy spoločnosti v posledných rokoch, kedy sa mohlo zdať, že na túto skupinu v Cupertine úplne zanevreli a je im ukradnutá. Nebolo to len vykrikovanie "hejterov", stačilo sa pozrieť okolo. Zo všetkých príkladov stačí spomenúť Mac Pro, ktorý sa predával v nezmenených konfiguráciach za takmer nezmenené ceny od roku 2013, pričom nebol pozitívne prijatý niektorými hardcore používateľmi už v dobe predstavenia.

zdroj: MacRumors

Ďalším príkladom je MacBook Pro a jeho neslávne-slávny refresh v roku 2016, kedy síce dostal tenšie telo, ale oproti predchádzajúcej generácii stratil na výkone a spoľahlivosti (viď. napr. klávesnica alebo kábel na napájanie displeja). Akoby toho nebolo málo, ešte v polovici minulého roka stále disponoval iba 4-jadrovým procesorom, pričom ôsma generácia Intelu už dávno bola dostupná u konkurencie. Rovnako tak aj iMac, ktorého parametre vyzerali vyslovene smiešne.

zdroj: cinema5d

Stačí sa ale presunúť do dnešného dňa a vidíme nie len aktualizovaný iMac, ktorý som spomínal ako posledný, ale MacBook Pro, ktorý stále možno nevyhovuje niektorým používateľom, ale aspoň v priebehu roka získal v prípade 15-palcovej varianty najprv 6-jadrá, potom grafické karty Vega od AMD a minulý mesiac dokonca deviatu generáciu procesorov od Intelu, ktoré majú až 8 jadier.

zdroj: cnet

To všetko pri zoptimalizovaní prehrievania a v rovnakom čase, kedy vyšiel dlho ospevovaný modulárny Mac Pro. Za ten si Apple síce zapýta, ale treba argumentovať, že bežný používateľ nepotrebuje takýto počítač. Vyššie konfigurácie iMacov a MacBookov majú dostatok výkonu dokonca aj na prácu s grafikou a strih videa na slušnej úrovní. Mac Pro je pre profesionálov v pravom slova zmysle.

Vyzerá to tak, že Apple sa konečne zameral aj na tých, ktorým nezáleží na aktualizovaných emotikonoch. A aj napriek tomu, že situácia ešte stále nie je úplne ružová, tak už teraz môžeme povedať, že Apple sa uberá v tejto sfére správnym smerom. Apple znova začal myslieť na profesionálov.

zdroj: Digital Trends


zdroj tit. foto: Digital Trends