Aká je výrobná cena iPhonu 6s Plus?

· 1 min read
Aká je výrobná cena iPhonu 6s Plus?

Spoločnosť Apple je najhodnotnejšou spoločnosťou na svete. Na to, aby sa firma vypracovala na takúto úroveň, musí vedieť ako na to. V Apple to vedia a jedným z dôvodov je aj fakt, že ich marža býva často naozaj poriadna.

Ich produkty sa ale napriek tomu predávajú veľmi dobre a iPhone búra rekordy každým rokom so svojím počtom predaných kusov. Tento rok sa ich iba za prvé tri dni predalo 13 miliónov. Vždy je potom zaujímavé sledovať, akú veľkú maržu teda Apple má na svojom najpredávanejšom artikli.

Tento rok sme sa pozreli špeciálne na výrobnú sumu väčšieho brata z dvojice, to jest iPhone 6s Plus. Treba začať s tým, že najlacnejšia verzia stojí $749. Podľa IHS Technology sa cena, za ktorú spoločnosť vyrobí nové "plusko" pohybuje na úrovni $236. Z toho vyplýva, že marža na jednom iPhone je $513.

Aby sme boli trošku presnejší, nový A9 procesor napríklad stojí $22, zatiaľ čo nový displej s 3D Touch technológiou stojí $52.5, čo je asi najdrahšia časť zariadenia.

Aby sme sa ale zastali Apple, v tejto cene nie sú poplatky za distribúciu, uskladnenie, vývoj alebo marketing.

Na druhej strane tu ale máme LG, ktorý musí zaplatiť tiež všetky tieto výdaje. Kórejci majú za každý predaný smartfón veľmi smiešnych 1.2 centu.

Veci sa teda majú takto, Apple sa stále darí a nevyzerá to, že sa to v blízkej dobe zmení. Pokiaľ budú ľudia naďalej kupovať iPhone a tlačiť sa v radoch niekoľko dní, gigant z Kupertína nemá dôvod na zníženie ceny.