Aká je naozaj Sierra? (Dojmy)

· 2 min read
Aká je naozaj Sierra? (Dojmy)

Je to presne týždeň, čo som si do Macu nainštaloval Sierru, a mal som teda už čas vychytať rozličné muchy.

Moje prvotné dojmy sú fajn. Sierra patrí medzi tie menej problémové operačné systémy. Avšak ani tentokrát sme sa nevyhli problémom a Apple má na konte zopár fixov, ktoré do budúcna (a.k.a čím skôr) musí vydať. Toto sú moje postrehy zo Sierry.

Zdroj: macrumors.com

Siri

Prejdem rovno k veci. Siri je fajn. Dalo by sa povedať, že ju aj celkom využívam. Myslím si, že je skvelým spoločníkom na vyhľadávanie súborov v Macu a možno sem-tam sa s ňou dá porozprávať aj o počasí.

Inak by som dokázal prežiť aj bez nej.

Na internete je mnoho návodov, ako ju zapnúť len pomocou slov, to znamená bez akýchkoľvek klávesových skratiek. Tento návod som ešte neskúšal, ale z viacerých zdrojov a videí je vidieť, že je plne funkčný.

Návod nájdete na internete (kde inde).

Zdroj: adslzone.com

Obraz v obraze

Sierra prišla taktiež so zaujímavým formátom pozerania videí s názvom picture-in-picture. Ide o mód, ktorý je nastaviteľný po kliknutí pravým tlačidlom myši na video.

Samozrejme, že som si tento mód odskúšal, a s pokojným svedomím môžem povedať, že ho už nepoužijem. Pripadá mi zbytočný, ale chápem, že niekoho mohol potešiť.

Čistota v Macu

Keď sa povie čistota, niektorí ľudia si predstavia domácnosť bez jedinej škvrnky. Ja si predstavím 40 giga voľného priestoru.

Po nainštalovaní Sierry som teda s chuťou využil jej nové funkcie triedenia nepoužívaných súborov. Môj Mac doslova prešiel očistcom. Veľmi som uvítal túto „samočistiacu” funkciu.

Dokonca je taká sofistikovaná, že vás Mac priebežne varuje, že máte v systéme nepoužívané súbory, a sám vás požiada o ich odstránenie alebo uloženie na iCloud.

Podľa mňa veľmi šikovné riešenie.

Zdroj: digitaltrends.com

Nie všetko sa podarilo

Najväčšia zloba, ktorú vidím v Sierre, je odozva, ktorá nastane, ak jednoducho otvorím Mac a predtým som ho len „zaklapol”, nie plnohodnotne vypol.

V minulosti po otvorení Macu nabehla obrazovka skoro hneď. Teraz je tam akási krátka odozva, pokým sa obrazovka zapne, a prekvapivo ma to irituje.

Neviem, či je to vyložene kvôli Sierre, ale tento problém si ľudia všímajú práve od jej inštalácie.

Každému bolo absolútne jasné, že Apple bude musieť skôr či neskôr prísť s menšími opravami. A to je v poriadku. Sierra bol jednoducho väčší update ako bežne, a preto si vyžaduje viac pozornosti.

Suma sumárum

Po nainštalovaní Sierry som zistil jednu dôležitú vec.

Pred tým, než som Sierru mal, tešiel som sa na Siri.

Teraz, keď Sierru mám, zistil som, že najviac oceňujem funkciu čistenia úložiska.

Ako ste na tom vy?

Zdroj titulnej foto: adslzone.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Siri, can you hear me ?
· 1 min read
Takto prekladá Siri v iOS 11
· 3 min read