Affinity Photo - Photoshop pre iPad je už v App Store

Affinity Photo - Photoshop pre iPad je už v App Store

Keď sa povie grafika, tak k tomuto pojmu patrí Photoshop. Vytvoríš si fotomontáž ako si pristál na Mesiaci a reakcia znie "to si spravil vo Photoshope?". Tento softvér od Adobe je proste ikonický, v podstate štandardom v grafickom priemysle.

Avšak Adobe prešla na model predplatného a tak si za zvolené nástroje a iné doplnkové služby ako Adobe Creative Cloud platíme mesačný poplatok, čo sa mnohým nepáči. Našťastie existuje alternatíva s jednorázovou nízkou platbou, ktorá sa vyrovná Photoshopu a podporuje aj napr. PSD, takže ak pracuješ s ľuďmi, ktorý využívajú riešenie od Adobe, tak nie sú problémy s kompatibilitou. Táto alternatíva k Photoshopu sa volá Affinity Photo a dnes vyšla jej verzia pre iPad.


Zdroj: vimeocdn.com


O Affinity Photo pre iPad sme ťa informovali v TOMTO článku. Jedná sa plnohodnotnú verziu pre iOS, žiadna na kosť orezaná aplikácia ako je tomu v prípade aplikácii od Adobe alebo takého Pixelmatora. Zo zatajeným dychom som sledoval prezentáciu Affinity Photo na dnešnom WWDC a keď na konci zahlásili, že je dostupný už teraz, tak som neváhal a aplikáciu som si kúpil. Aktuálne sú servery preťažené, takže sťahovanie 1,3 GB aplikácie bude chvíľu trvať.

Po prvom spustení som zavítal do nastavení aplikácie - Preferences. Hneď v prvej kolónke bola možnosť nastaviť si, aby PSD text importovalo ako text a nie ako "pixel layers". Aplikácia podporuje viacero jazykov, ako samozrejme angličtina, tak aj ruština, nemčina, španielčina a viacero iných. Slovenčina a čeština medzi nimi nie je.

Affinity Photo pre iPad ako profesionálna aplikácia samozrejme podporuje nastavenia farebných profilov:

Zdroj: thinkapple.sk

V aplikácii som si stiahol jeden zo sample obrázkov a popozeral rozhranie. Ide skutočne o najkomplexnejší grafický editor pre iPad a vyzerá veľmi profesionálne. Cítil som sa ako na desktope:

Zdroj: thinkapple.sk

Aplikácie z rodiny Affinity od firmy Serif sú výbornou alternatívou pre Photoshop od Adobe, pre tvorbu grafiky vo vektoroch tu zas máme alternatívu vo forme Affinity Designer. Nevie sa, kedy bude Affinity Designer dostupný pre iPad, ale zvesti hovoria, že sa na ňom už pracuje. Pokiaľ sa venuješ grafike a nechceš platiť veľké peniaze Adobe, prípadne sa ti nepáči systém predplatného samotný, tak v (Mac) App Store máš za zlomok ceny skvelé aplikácie od Serifu a v prípade Affinity Photo aj verziu pre iPad a celá sada nestojí viac ako 120 euro.

Bohužial, jedna funkcia mi tu chýba - Handoff. Handoff umožňuje začať prácu na iPade a potom ju dokončiť na Macu a platí to aj naopak. Samozrejme, obrázky z iPad verzie do Macu nahráš a to aj exportom do PSD (takže na Macu nemusí byť nutne Affinity Photo ale napr. aj spomínaný Photoshop), avšak pokiaľ máš kúpené verzie pre obe platformy, Handoff by bola výborná funkcia, nakoľko odpadávajú veci ako export dát či ich manuálny prenos medzi zariadeniami. Dá sa bez toho žiť, ale mne ako pokročilému macOS a iOS používateľovi to chýba.

Aplikáciu Affinity Photo pre iOS stiahneš tu:

Affinity Photo

A jej verziu pre Mac tu:

Affinity Photo

Zdroj titulnej foto: 3rbnew.com
Zdroj: thinkapple.sk