A máme tu prvý telefón s Force Touch

· 2 min read
A máme tu prvý telefón s Force Touch

Už dlho sa povráva o tom, že nové iPhony prídu s ForceTouchom. Nakoľko sa ale firma z Cupertina drží striktného dátumu predstavovania, dalo sa čakať, že ich niekto predbehne, len aby mohol byť prvý. Áno, Apple už prišiel s touto technológiou na hodinky Apple Watch a trackpad na nových MacBookoch Pro, ale pri telefónoch by mali premiéru. Bohužiaľ, Huawei im toto prvenstvo vyfúklo len týždeň pred predstavením "esiek".

2.seprembra spoločnosť ohlásila nový telefón, konkrétne Huawei Mate S. Tento model je považovaný za vlajkovú loď tohto roka od Huaweiu. Chceli ho teda osadiť tým najlepším. Cieľom bolo asi aj prilákať k sebe konkurenciu. Konkurenciu v podobe ľudí, ktorí čakajú ForceTouch na iPhone.

Za tie roky sme si už mohli všimnúť, že čo je na papieri môže byť diametrálne odlišné od skutočnosti. Aby ste ale zostali v obraze, nový Mate má 5.5 palcový AMOLED displej, 64-bitové 8-jadro, 3GB ram, je kovový a zadné hrany má zaoblené.

No a čo spomínaný Force Touch? Táo medzera je tam zámerne. Volá sa totiž takisto, ale aby nevyvolávali konflikty, povedali si, že musia nejako odlíšiť. Apple svoju technológiu teda nazval ForceTouch, zatiaľ čo Huawei ju volá Force Touch. Funguje asi tak isto, ako bude fungovať na iPhone alebo ako funguje sa doterajších zarideniach s touto schopnosťou, ale spoločnosť pridala aj jednu vychytávku. Videli ste už, aby niekto používal svoj smartfón ako váhu? Áno, Mate budete môcť použiť aj ako váhu. Viem si živo predstaviť, ako niekto reklamuje svoj telefón, lebo mu praskol displej, keď vážil kamene. Rovnako tu nájdete aj čítačku prstov.

Aby sme im ale zase iba nekrivdili, že kopírujú iné firmy, inovovať sa snažia aj oni. "Knuckle Sense" nenájdeme nikde inde. Táto vymoženosť Vám umožňuje napríklad "zaklopkať" na displej a tak vyvolať určitú ponuku alebo akciu. Opisuje sa ťažko, lepšie stokrát vidieť, takže prikladáme video.

Strháva sa teda nová vojna. Apple prišiel s ForceTouchom, a tak ostatní výrobcovia nelenili a skopírovali ho. Budeme sledovať aj ostatných konkurentov, ako sa s touto novou technológiou popasujú. Nakoniec to ale asi skončí tak, že najlepšie bude vyladený a prepracovaný, veď vy viete ktorý "forstač".