9 skrytých noviniek v macOS Sierra

Na nedávnej konferencii WWDC bolo odhalených množstvo softvérových inovácií v systéme iOS, ale aj macOS. Noviniek však bolo o niečo viac, ako sa stihlo odhaliť na takmer trojhodinovom evente.

Komplikované a efektívne ukladanie dát

Po nainštalovaní macOS sa ti na disku uvoľní množstvo dát. Stojí za tým prepracované ukladanie dát, ktoré dokáže oveľa efektívnejšie skomprimovať dáta a vymazať nepotrebné dáta. Túto novinku ocenia najmä majitelia novších MacBookov, ktoré majú len flash pamäť, dostupnú len v 128 GB či 256 GB verzii.

Po novom máte v informáciách o úložisku tlačidlo Spravovať..., v ktorom nájdeš prehľad všetkých dát, ktoré máš v Macu. Po krátkom používaní môžem povedať, že tento nástroj je veľmi vydarený, dokáže zjednodušiť a zrýchliť upratovanie zariadenia.
Zdroj: thinkapple.sk
Zdroj: thinkapple.sk

Siri prijíma príkazy, ktoré majú priamy vplyv na hardvér

Hlasovej asistentke môžeš zadávať rôzne zaujímavé príkazy, napr. meniť jas displeja, podsvietenie klávesnice, uspať Mac, meniť hlasitosť systému...
Má taktiež prístup k rôznym informáciám o systéme ako stav pamäte, sériové číslo či rýchlosť procesora.

Aplikácia Fotky lepšie rozozná tvár

Spoločnosť Apple v aplikácii na spracovanie fotiek vylepšila funkciu rozoznávania tváre. Vďaka tomu je krajšie a prehľadnejšie usporiadanie fotiek. Túto zmenu môžem potvrdiť. Aplikácia prehľadnejšie usporiada fotky.
Zopár zmien nastalo aj vo vzhľade, v ľavom okraji pribudlo niekoľko nových rozdelení.
Zdroj: thinkapple.com

ApplePay vie, že váš iPhone je nablízku

Zaujímavou funkciou je aj schopnosť ApplePay rozoznať, či ide o vás. Ak chcete platiť týmto spôsobom, musíte mať iPhone nablízku. Teda ak na Macu niečo platíte na jednej strane domu a iPhone je na druhej strane, tak sa vám jednoducho nezobrazí možnosť zaplatiť. Ak sa však s iPhonom priblížite k Macu, tlačidlo sa zázračne objaví.

Obraz v obraze funguje kdekoľvek

Spoločnosť Apple na WWDC 2016 predstavila niečo, čo poznáme už z iOS 9 na iPade. Táto funkcia funguje úplne kdekoľvek. Dokonca aj vtedy, keď hráte hru či pozeráte iné video.

V správach vidíš náhľady

V aplikácii Správy je nová funkcia, vďaka ktorej môžeš vidieť náhľady internetových stránok.
Zdroj: thinkapple.sk

Zdieľanie poznámok

V novej aplikácii poznámok je možnosť zdieľania poznámok prostredníctvom správ, Twittera či Facebooku.

Nová možnosť úprav vo fotkách

Do aplikácie pribudol nový efekt s názvom Brilliance. Efekt robí rôzne úpravy ako znižovanie jasu v tmavých plochách, zlepšovanie kontrastu, skrášlenie farieb.**

Kompatibilita so staršími zariadeniami

Nový systém môžeš nainštalovať na tieto zariadenia Mac:

iMac - 2007 a novší

MacBook - 2007 a novší

MacBook pro - 2007 a novší

Mac mini - 2009 a novší

Mac pro - 2008 a novšíZdroj titulnej foto: pixabay.com
Zdroj: macworld.com

Denis Rábek

Denis Rábek

Močenok