71-ročný zberateľ predáva svoje Apple múzeum

· 3 min read
71-ročný zberateľ predáva svoje Apple múzeum

Spoločnosť Apple je v dnešnej dobe dosť známa. Niet preto divu, že niektorí majetnejší fanúšikovia si doma vytvárajú zbierky, v ktorých môžete vidieť, ako sa spoločnosť vyvíjala. Jedným z takýchto fanúšikov je aj Steve Abbott.

Ten svoju zbierku draží na portáli eBay. Cena za celok na začiatku aukcie činí krásnych 100 tisíc dolárov. Pokiaľ by ste však mali záujem (a samozrejme dostatok financií a miesta na uskladnenie všetkých kúskov), môžete si kolekciu kúpiť okamžite za 300 tisíc dolárov. A pre koho je zbierka určená? No podľa jej majiteľa pre samotného Tima Cooka. Dôvod je jednoduchý: aktuálne sa zbierka nachádza v dvoch menších prístavbách, podkroví, a troch izbách jeho domu. Abott však chce svoju zbierku umiestniť niekde, kde by bola lepšie viditeľná a slúžila ako ukážka histórie a pokroku spoločnosti Apple. "V múzeu si môžete prehliadnuť artefakty, ktoré prezentujú históriu. Kolekcie sú ale priveľké na to, aby sa zmestili do domu." uviedol Abbott pre Cult of Mac. Taktiež vyjadril svoj názor, prečo by Tim Cook bol podľa neho ideálnym kupcom: "V prvom rade, narozdiel od Steva Jobsa, Cook chce prezentovať históriu spoločnosti Apple.".

A čo takáto zbierka obsahuje? Nuž, v prvom rade 324 Apple počítačov (väčšina funguje), stovky kusov príslušenstva, ako myšky a tlačiarne, približne 2000 kusov diskov so softwarom, náhradné diely, zberateľské predmety súvisiace so spoločnosťou Apple a "tony" literatúry. To všetko začal Abbott zbierať roku 1984, kedy si kúpil svoj prvý Mackintosh. Keďže pracoval ako predajca Macov a konzultant, mohol získať k počítačom veľmi dobrý prístup. Nielenže kupoval nové produkty, ale od svojich zákazníkov odkupoval staré produkty za dobré ceny a tie potom mohol pridať do svojej zbierky.

V jeho zbierke sa však nachádzajú aj skutočne rarity, ako napríklad Macbook Pro so značkou NASA z roku 2006, ktorý v balení obsahuje inštalačné disky pre OS X Panter. A keďže v roku 2006 opúšťali niektoré Macy Zem, nie je vylúčené, že práve tento bol jedným z nich. Abbott má totiž fotky Nicolasa Patrica v raketopláne Discovery držiaceho v ruke inštalačný disk od OS X Panter.

Okrem toho je v zbierke aj iMac G3 400 Blue Dalmatian, ktorý sa nenachádza ani v databáze EveryMac a všetky modely série PowerBook 100. Ostáva teda už len dúfať, že si aukciu všimne aj samotný Tim Cook a zareaguje kúpou.

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt