6 noviniek Androidu 7.0 Nougat, ktorými prekonáva iOS 10

· 3 min read
6 noviniek Androidu 7.0 Nougat, ktorými prekonáva iOS 10

Nová, v poradí už siedma verzia operačného systému Android je konečne na svete! Google sprístupnil Android 7.0 Nougat len nedávno a zatiaľ sa z neho môže tešiť iba hŕstka vyvolených zariadení. Ako sa dalo očakávať, nová verzia so sebou priniesla množstvo zaujímavých noviniek.

IOS a Android sa na seba každým rokom stále viac a viac podobajú, čo sa funkcií týka. Niektoré novinky v Androide 7.0 odkukali vývojári z iOS a rovnako tak sa v dielni Apple inšpirovali staršími funkciami Androidu. Aj napriek tomu zvláda nový Android 7.0 niektoré veci lepšie ako jeho konkurent.

1. Funkcia Multi-window, ktorá podporuje multitasking

Smartfóny s Androidom 7.0 môžu po novom pracovať s dvomi aplikáciami súčasne. Funkcia nazvaná multi-window ti umožní otvoriť druhú aplikáciu pozdĺž prvej a používať obe. Niečo podobné má, samozrejme, aj Apple, ale užijú si ju len majitelia iPadov. Na iPhonoch ju nenájdeme. Za podotknutie ale stojí aj to, že niektoré značky ako Samsung a LG niečo také ponúkali už pred pár rokmi vo svojich nadstavbách.

zdroj: fonearena.com

2. Zmena veľkosti displeja

Ďalšia funkcia, ktorá poteší najmä majiteľov väčších telefónov. V nastaveniach nového Androidu je totiž možné zmenšiť a zväčšiť zobrazenie celého zariadenia. Pri voľbe "malé" tak máš možnosť vidieť omnoho viac informácií na obrazovke. V iOS máme niečo podobné, ale len v obmedzenej miere a bez možnosti redukovať jednotlivé prvky na obrazovke. Navyše je zakaždým potrebné iPhone reštartovať, čo Android nevyžaduje.

zdroj: businessinsider.com

3. Rýchlejšie prepínanie medzi aplikáciami

Pokiaľ máš otvorené dve aplikácie, v novom Androide môžeš medzi nimi jednoducho prepínať. Stačí dvakrát kliknúť na ikonku "Posledné aplikácie" v rohu zariadenia a otvorí sa posledná použitá appka. Ide o trochu rýchlejší spôsob ako na iOS. Tu je potrebné dvakrát stlačiť Home Button a vybrať z otvorených programov.

zdroj: businessinsider.com

4. Úprava nastavení Rýchleho menu

Android 7.0 umožňuje prispôsobovať si ponuku "Quick Settings" podľa svojich predstáv. Jednotlivé ikonky môžeš pridávať, odoberať a meniť ich usporiadanie. Niečo podobné síce Android mal už predtým, avšak bolo potrebné odomknúť túto možnosť v ponuke Ladenia používateľského rozhrania, ktoré bolo určené pre vývojárov.

zdroj: businessinsider.com

Dokonca je teraz možné zmeniť, ktoré nastavenia sa zobrazia pod notifikačným panelom. Vývojári tiež majú možnosť vytvárať vlastné skratky, ktoré tu môžu užívatelia uvidieť. Niečo podobné by sme určite viacerí privítali aj v iOS, ale keďže ide o uzavretejší systém, asi to tak skoro nebude.

zdroj: businessinsider.com

5. Rýchlejší prístup k informáciám v nastavení

Google uľahčil svojim používateľom aj prezeranie Nastavení. Pod každou voľbou teraz nájdeš malými písmenkami niekoľko základných údajov bez nutnosti rozkliknutia.

zdroj: businessinsider.com

6. Podpora virtuálnej reality

"Nugát" by mal podporovať aj novinku od Googlu v podobe virtuálnej reality Daydream. Momentálne síce táto platforma nie je dostupná, určite sa jej ale v budúcnosti dočkáme. Aj spoločnosť Apple mala v minulosti záujem o prácu s virtuálnou realitou, ale Google je v tomto prípade určite viac vpred.

zdroj: businessinsider.com

---

Zdroj titulnej foto: techradar.com

Zdroj: businessinsider.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read