Aj vizionári sa občas mýlia ALEBO čo v Apple za Jobsa nebolo, ale teraz je

Steve Jobs je mnohými považovaný za toho, kto vytiahol Apple z ..., veď vy viete čoho. Bol známy ako veľmi tvrdohlavý vodca, ktorý chcel mať všetko dokonalé. Možno aj vďaka tomu je teraz Apple takou prosperujúcou firmou.
Odkedy tu ale medzi nami Steve nie je, spoločnosť vytvára produkty, ktoré by pravdepodobne Jobs neodobril. Poďme sa teda na niektoré z nich pozrieť.
Stylus
Jedným z jeho najnenávidenejších produktov bol stylus. V roku 2007, keď Apple predstavilo svoj prvý smartfón, iPhone, sa Jobs vyjadril takto:
Kto chce stylus? Musíte ho vytiahnuť, schovať, stratiť... Nikto nechce stylus, tak prečo ho používať?
Medzi prvé veci, ktoré Steve urobil, keď prišiel v roku 1997, patrilo zvrhnutie projektu Newton, čo mal byť akýsi tablet so stylusom.
Boh nám dal 10 stylusov, nepoužívajme ďalšie.
A potom tu máme iPad Pro, ku ktorému si môžete stylus dokúpiť.
Ide ale o to, že v roku 1997 si Jobs naozaj nevedel predstaviť tablet a podobný produkt by si ani nenašiel svoje uplatnenie. No a čo sa týka aktuálneho diania okolo veľkého tabletu, tento krok je celkom logický, mysliac na to, že ide o výrobok prevažne pre dizajnérov, s veľkým displejom.
Malý tablet
Ďalší Jobsov názor pramení z jeho terajšej nenávisti k malým tabletom. Keď sa iPadu v roku 2010 darilo, Jobs vyhlásil, že 10-palcový tablet je "najmenšia možná veľkosť na vytváranie aplikácií."
Tvrdil, že i to, že na menších tabletoch sú obrázky krajšie a ostrejšie, im nepomôže k lepším predajom, iba ak "budú obsahovať aj šmirgeľ, aby si používateľ mohol obrúsiť prsty na štvrtinu svojej veľkosti, aby sa mu tablet používal lepšie".
Rok na to, ako nás Jobs opustil, sa na trh dostal menší iPad, iPad Mini, ktorý je zatiaľ najlepšie predávajúci sa tablet z radu iPadov.
Veľké telefóny
Bývalá hlava Apple očividne chcela zachovať výrazný odstup medzi telefónmi a tabletmi. Telefóny radu Galaxy od Samsungu nazýval Hummermi (veľké americké autá, poznámka autora).
Veľké telefóny sa nedajú poriadne chytiť. Nikto ich nebude chcieť kupovať.
Spoločnosť v ten istý rok ako iPad Mini predstavila aj iPhone 5, väčší iPhone, a o dva roky na to ešte väčší iPhone 6 a 6 Plus.
Ikonky pripomínajúce ozajstné veci
Jobs chcel, aby softvér v iPhone napodobňoval vzhľad vecí z reálneho sveta. Dizajnéra poveril, aby navrhol aplikáciu iCal na spôsob jeho koženej výbavy v lietadle.
Spomeňte si napríklad na aplikáciu iBookstore, v ktorej sa nachádzala akási imitácia drevených poličiek, alebo na aplikáciu Poznámky, ktorú predstavoval žltý papier s linajkami.
A znova sa dostávame k tomu obdobiu, rok po tom, ako Jobs odišiel. Apple vyhodilo Scotta Forstalla, dizajnéra, ktorý zastával Stevove nápady a idey. Napokon prišiel iOS 7, ktorý odstránil tieto výmysly.
Veľa nápadov malo v Jobsovej ére opodstatnenie. Keďže sa ale svet stále mení a vyvíja, i zadávatelia trendu, ako je Apple, sa niekedy musia prispôsobiť prúdu. Môžeme ale povedať, že zmeny, ktoré sa odohrali po Jobsovej smrti, boli pozitívne.