5 tipov ako byť lepším fotografom s iPhone

5 tipov ako byť lepším fotografom s iPhone

Myslíš si, že využívaš svoj iPhone naplno a tvoje snímky sú perfektné? Tu je ten moment, keď sa môžeš mýliť. Niektoré nastavenia kamery na tvojom iPhone sú precízne schované. Správnye využitie týchto nastavení ti umožní podstatne zlepšiť kvalitu svojich fotiek a tak sa stať aj z časti lepším fotografom.

1. Mriežka

Zdroj: iphonephotographyschool.com

Mriežka je tvorená z dvoch vertikálnych a horizontálnych čiar, ktoré ti rozdelia tvoju obrazovku na 9 rovnakých častí, čo z nej robí jednu z najlepších pomôcok pri tvorení kompozície fotografie.
Vďaka mriežke vieš lepšie zachytiť niektoré momenty.
Nastaviť si ju vieš tu:

Zdroj: iphonephotographyschool.com

2. Fotky v Burst Móde

Zdroj: iphonephotographyschool.com

Burst mód je jedna z najužitočnejších funkcií, ktoré poskytuje fotoaparát v iPhone. Najužitočnejšia je, pretože dokáže urobiť za 1 sekundu až 10 snímkov a to bez minimálneho rozmazania.
Na spustenie Burst módu ti stačí podržať spúšť na displeji na 0,5 alebo viac sekundy a urobí sa ti séria snímok.
Táto funkcia sa často využíva na fotografovanie zvierat, detí alebo vecí, ktoré sa pohybujú ako napríklad voda.

Zdroj: iphonephotographyschool.com

3. Zaostrenia a expozície

Zdroj: iphonephotographyschool.com

Pokiaľ toto nastavenie nezmeníš, iPhone bude zaostrovať za teba, toto samostatné zaostrovanie urobí vo väčšine prípadov celkovo obstojnú prácu. No môžu nastať prípady, kedy nebudeš chcieť zaostrovať na najviditeľnejší objekt a práve vtedy si budeš chcieť pomôcť, veľmi jednoduchým dotykom zmeníš objekt, na ktorý sa chceš zamerať a iPhone sa o ostatné už postará.
Niekedy je expozícia fotografie pritmavá alebo prisvetlá a práve preto je vhodné si fotografiu pred jej zosnímaním dôkladne prehliadnuť a prípadne upraviť expozíciu. Úprava expozície je dostupná po zaostrení, kedy sa ti na obrazovke objaví žlté slniečko.
Ťahom hore alebo dole urobíš fotografiu tmavšiu / bledšiu.

Zdroj: iphonephotographyschool.com

4. Zaistenie zaostrovania alebo expozície s Auto-Lock/Exposure

iPhone dovoľuje obe možnosti uzamknutia zaostrenia a uamknutia expozície. Prečo by si to využíval pri snímaní fotografie?
Dôvod je ten, že pri pohybe niektorého predmetu na scéne môže nastať zmena zaostrenia a zmena expozície, tento prípad sa často využíva pri fotografovaní napríklad ulíc.
Po uzamknutí zaostrenia môžeš nasnímať viac podobných fotografií bez zmeny Focusu alebo expozície.

Zdroj: iphonephotographyschool.com

Nastaviť túto možnosť je jednoduché: stačí podržať jeden bod na displeji tvojho iPhone a na vrchu obrazovky sa objaví žltý rámik, ktorý ti oznámi, že sa zaostrenie a expozícia uzamkli.

5. Fotky foť s tlačidlami hlasitosti

Zdroj: iphonephotographyschool.com

Pri využívaní tejto možnosti sa ti už nestane, že netrafíš krúžok na tvojej obrazovke a je takéto fotenie je aj záživnejšie a niekedy až zahreje na duši. Navyše ti to dovolí držať iPhone ako reálny fotoaparát a to v dvoch rukách, obraz bude aj stabilnejší a fotku odfotíš na šírku, nie na výšku.

Typy na záver:

1. Snímaj HDR (High Dynamic Range) fotky - pre lepšie farby

2. Využívaj Geotagy - budeš vedieť kde si danú fotku nasnímal

3. Apple Slúchadlá - Aj za pomoci nich sa dá odfotiť fotografia.


Zdroj titulnej foto [imore.com](https://www.imore.com/sites/imore.com/files/styles/larger_wm_brw/public/field/image/2014/08/rule_of_thirds_iphone_5s_hero_fixed2.jpg?itok=WVG7bZNC) **Zdroj [iphonephotographyschool.com](https://iphonephotographyschool.com/iphone-camea/)**