5 nezabudnuteľných škandálov Applu

5 nezabudnuteľných škandálov Applu

Spoločnosť Apple je jednou z najhodnotnejších spoločností na svete, a je často považovaná za referenčnú hodnotu pre inovácie v Silicon Valley. Občas sa ale stane, že výrobca špičkovej techniky zvýši podiel kritiky sa svoje meno bežnými, niekedy až dosť vážnymi priestupkami. Niektoré boli vyriešené alebo zabudnuté, zatiaľ čo iné stále prebiehajú.
Dnes Vám prinášame päť najväčších škandálov, ktoré Apple prežil v nedávnej histórii.

1. Antennagate (strata signálu)

Antennagate bol jedným z najväčších škandálov v oblasti iPhonov, dosť tomu pridáva aj fakt že k nemu došlo počas pôsobenia legendárneho Steveho Jobsa vo funkcii generálneho riaditeľa.

Začalo to s vydaním iPhonu 4 v júni 2010, ktorý bol navrhnutý s vonkajšou anténou. Problém bol v tom, že držanie prsta na anténe mohlo interferovať so signálom a spôsobiť, že telefón stratí signál. Bola to zjavná chyba inžinierstva, no Jobs situáciu ešte viac zhoršil keď radil užívateľom, aby držali svoje telefóny iným spôsobom a podhodnocoval tak tento problém.

contacttelephonenumbers.com

Antennagate rýchlo vyústilo do série súdnych sporov. Spoločnosť Apple nakoniec vydala gumené obaly iPhone 4, ktoré vyriešili problém s rušením antény.

idropnews.com

2. Bendgate* (ohýbanie smarfónov)*

Kauza Bendgate prepukla v roku 2014 s debutom iPhone 6
a 6 Plus
. Majitelia telefónu zistili, že ich hliníkový *smartfón má tendenciu sa ohýbať a deformovať, keď ho majú počas sedenia v predných vreckách nohavíc.

idropnews.com

Populárny YouTube kanál Unbox Therapy zverejnil video, ktoré dokazovalo chybu, ktorá sa tak rýchlo zmenila na plnohodnotnú krízu pre spoločnosť Apple. Spoločnosť reagovala tým že uviedla, že prípady ohnutých zariadení boli "extrémne zriedkavé" a prisľúbili, že tieto zariadenia nahradia.

Internet je však stále rozdelený na 2 tábory. Pokiaľ ide o to, či bol Apple vinný a koľko viny si zaslúži. Všetky telefóny sa v konečnom výsledku ohýbajú.

3. Daňová faktúra vo výške 14,5 miliárd dolárov

Apple bol v minulom roku po dvojročnom prešetrovaní Európske komisie "obdarovaný" obrovskou daňovou faktúrou vo výške 14,5 miliárd dolárov. Tieto peniaze spoločnosť získala od írskej vlády ako "nezákonnú štátnu pomoc" vo forme nižšej sadzby dane z príjmov právnických osôb.

idropnews.com

Podľa daňovej dohody medzi Applom a Írskom spoločnosť zaplatila v priebehu uplynulého desaťročia len 3,8% daní z celkovej sumy 200 miliárd dolárov zahraničných ziskov. CEO spoločnosti Apple, Tim Cook, ktorý prijal tvrdé stanovisko k otázke nezaplatených daní, posúdil rozhodnutie len ako "bandu politických kecov" a prisľúbil, že bude bojovať na súde.

Spoločnosť Apple podala na konci minulého roka náročné odvolanie, pričom tvrdila, že zistenia Európskej komisie boli založené na základných chybách. Reakcia hovorcu Európskej komisie však znela že "komisia bude obhajovať svoje rozhodnutie na súde."

4. Touch Disease (Chyba reagovania na dotyky)

V minulom roku začalo veľké množstvo majiteľov iPhonu 6 a iPhonu 6 Plus nahlasovať problémy so zariadeniami,na ktorých sa v hornej časti obrazoviek objavil blikajúci šedý pruh a niekedy dokonca nereagovali celé obrazovky.

idropnews.com

Vlani v novembri spoločnosť Apple verejne uznala, že "Touch Disease" bol problémom pre iPhone 6 Plus, a vydala vyhlásenie v ktorom uviedla, že "niektoré zariadenia iPhone 6 Plus môžu vykazovať problémy s blikaním displeja, alebo nereagovaním na dotyky". Spoločnosť ponúkala opraviť postihnuté telefóny za 149 dolárov, čo je značne menej od štandardného poplatku, ktorý činí 329 dolárov.

Spoločnosť však odmietla pripustiť, že blikanie a nereagovanie boli výsledkami technických nedostatkov smartfónu, a dávali vinu používateľom, ktorím "telefóny až moc padali". Existuje niekoľko súdnych sporov, ktoré prebiehajú súdnymi orgánmi doteraz, kde sa rozhodne či je Apple vinný za "Touch Disease".

1. Hrozné podmienky zamestnancov v ázijských továrňach

Predtým, ako sa v priebehu prezidentskej kampane Donalda Trumpa rozširoval dodávateľský reťazec ázijských tovární spoločnosti Apple, v továrňach panovali skutočne nepríjemné pracovné podmienky. To viedlo k samovražde 14 pracovníkov spoločnosti Foxconn v roku 2010.

idropnews.com

V roku 2011 boli zabití traja pracovníci Foxconnu, čo ďalej zdôrazňovalo nebezpečné prostredie, ktoré museli trpieť pracovníci tovární spoločnosti Apple. V nadväznosti na samovraždy spoločnosť navrhla a uverejnila súbor usmernení pre bezpečné a spravodlivé pracovné podmienky. BBC však počas svojho nadväzujúceho prešetrovania z roku 2014 rozhodla, že tieto štandardy sa v továrňach "bežne porušujú."

Spravodajskí reportéri sa stretli s nedobrovoľnou nadčasovou prácou, stresovými a vyčerpávajúcimi pracovnými dňami a s ubytovaním ktoré nieje zrovna v najlepšom stave. Novinári tiež zistili znepokojujúce dôkazy, že rudy vyťažené deťmi v nebezpečných podmienkach v Indonézii by mohli vstúpiť do dodávateľského reťazca spoločnosti Apple.

milliyet.com

Začiatkom tohto roka študent NYU Dejian Zeng spravil vlastné nezávislé štúdium pracovných podmienok v montážnom závode firmy Pegatron v Šanghaji a potvrdil, že v továrňach naďalej prebiehajú vyčerpávajúce zmeny a nútené nadčasy.

Zdroj titulnej foto: idropnews.com
Zdroj: idropnews.com