5 najpamätnejších myšlienok, ktoré vyslovil Steve Jobs

Steve Jobs. Každý z vás dôverne pozná toto meno. Môžu vám pri ňom napadať najrôznejšie asociácie, no minimálne v jednej sa nepochybne všetci stretneme - úspech. Steve Jobs bol muž, ktorému nikto veľmi neveril a on napriek tomu z ničoho urobil niečo. To „niečo” je dnes najhodnotnejšou značkou sveta. Spoločnosť s nahryznutým jablkom v logu je na trhu už 39 rokov, počas ktorých priniesla revolúciu vo viacerých oblastiach technológie. Napriek tomu, že si Apple, rovnako ako jeho zakladateľ, prešli najrôznejšími okamihmi (ono to celkom naštve, keď vás vykopnú zo spoločnosti, ktorú ste založili), nejako to vždy ustáli. Nie len to, oni napredovali. Nespornú zásluhu na tomto smerovaní má práve Steve Jobs - tento veľký človek, ktorého genialita je nesporná. Svojou prácou istotne inšpiroval, ale aj pobúril (čo je minimálne rovnako dôležité) obrovské množstvo ľudí. Práve pri komunikácii s nimi vyslovil dnes legendárny Američan kvantum myšlienok, ktoré sú hodné zapamätania. V tomto článku vám pripomenieme tie najlepšie z nich.

5.

„Pokiaľ chcete žiť kreatívny život, nesmiete sa príliš obzerať späť. Musíte byť ochotní vziať čokoľvek, čo ste spravili, alebo čím ste boli, a odhodiť to preč.”
-február 1985

4.

„V skutočnosti som za všetky veci, ktoré sme neurobili rovnako vďačný, ako za tie, ktoré sme urobili. Pre inováciu je nevyhnutné povedať nie tisíckam rôznych vecí.”
-máj 1977

3.

„Byť najbohatším človekom na cintoríne pre mňa nemá hodnotu… Ísť večer do postele s pocitom, že sme spravili niečo úžasné, to je pre mňa naozaj cenné.”
-leto 1993

2.

„Teraz niečo k bláznivým ľuďom. Rebelom. Výtržníkom. K tým, ktorí vidia veci inak. Zatiaľ čo by ich niekto mohol považovať za hlupákov, my v nich vidíme géniov. Pretože ľudia, ktorí sú dostatočne šialení na to, aby verili, že dokážu zmeniť svet, ho naozaj menia.”
-kampaň Think different, 1997

1.

„Pamätať na smrť je tá najlepšia cesta, ako sa vyhnúť zožierajúcim myšlienkam o tom, čo všetko môžeme stratiť. Už ste nahí. Neexistuje dôvod, pre ktorý by ste nemali nasledovať svoje srdce. Zostaňte hladní. Buďte ďalej pochabí.”
-úvodný prejav na stanfordskej univerzite, jún 2005

The Ghost Logo

Ťažko je vytrhnúť pár citátov z tak obsažného (hoci žalostne krátkeho) života, akým žil Steve Jobs. Ako však povedal ktosi už dávno pred ním, vďaka tomu, čo tento človek urobil, si ho ľudia budú pamätať navždy.

Roman Poliak

Roman Poliak