3D tlačiareň tlačí ľudské uši, svaly alebo kostné tkanivo

Vedci po prvýkrát dokázali vytlačiť časť ľudského tela. Ucho, ktoré sa podarilo vytlačiť pomocou 3D tlačiarne, je tvorené zo živých buniek a biologicky rozložiteľných plastických materiálov. Po ďalšom výskume, z ktorého vedci pripravujú modely pre tlač, by mohla byť 3D tlačiareň využitá aj pre tvorbu celých kostí či svalov.
Výroba 3D tlačených orgánov a tkanív nie je nič nové. Vedci na tom pracujú už roky. Napríklad spoločnosť Organavo skúšala tlačiť obličkové tkanivá. Minulý rok zase vedci v Austrálii vytvorili 3D tlačené mozgové tkanivo. Doteraz však väčšina z týchto štruktúr bola príliš nestabilná alebo príliš malá, aby to bolo možné implantovať ľuďom.
"Vedci boli po prvýkrát schopní ukázať, že skutočne môžeme urobiť funkčné, vaskularizované tkanivá v dostatočne veľkých štruktúrach, ktoré môžu byť použité pre klinické aplikácie," hovorí Ali Khademhosseini, biomedicínsky inžinier na Harvard University.
Táto biotlačiareň umožňuje opatrne ukladať vrstvy vzorových gélov, ktoré obsahujú bunky a biologicky rozložiteľné plasty podobné materiálom. Potom sa tlačiarni pridáva dočasný polymér ako vonkajší plášť, ktorý pomáha držať celú štruktúru pri implantácii.
Na testovanie implantátov si vedci vyberali myši a potkany a vkladali im to pod kožu. O dva mesiace neskôr uši, ktoré boli implantované myšiam, mali svoj tvar a tvorili správne chrupavkové tkanivo. Dva týždne po operácii svalov vedci zistili, že to pri potkanoch podnietilo vznik nervov.
"Je to skvelé! U pacientov, ktorí stratili sluch, je to skvelá možnosť pre zlepšenie ich sluchu," hovorí Adam Feinberg, biomedicínsky inžinier na Carnegie Mellon University.
Štúdie boli vykonané na Wake Forest School of Medicine a boli financované americkou armádou. Je možné, že by zistenie mohlo byť využité na pomoc amerických vojakov, ktorí boli zranení na bojisku. Výskumníkov ale ešte čaká veľa práce, pretože tieto tkanivá zatiaľ neboli testované u ľudí a nevieme, či je to bezpečné. Feinberg hovorí, že je to životaschopné, najmä chrupavky. Tie majú najväčšiu šancu na úspech.
Zdroj titulnej foto: etrend.sk
Zdroj: theverge.com