VIDEO: S pripravovanou aplikáciou od Microsoftu premeníte svoj iPhone na 3D skener

· 2 min read
VIDEO: S pripravovanou aplikáciou od Microsoftu premeníte svoj iPhone na 3D skener

Spoločnosť Microsoft prišla pred pár dňami so zaujímavou novinkou. Vyzerá to tak, že vývojárom už nestačí používať zadnú kameru mobilu len na vytváranie 2D obrázkov. Vo videu, ktoré zverejnili, predstavujú novú technológiu, ktorá dokáže oskenovať objekty v reálnom čase a premeniť ich na 3D modely. Technológiu nazvali MobileFusion.

V spomínanom videu vzali pracovníci do ruky obyčajný iPhone 5S. Jeho zadnú kameru premenili bez žiadneho ďalšieho príslušenstva na 3D skener. Mobil pomaly otáčali okolo objektu, ktorý sa snažili zachytiť a na displeji sa postupne vykresľoval plnohodnotný 3D model. Najskôr túto technológiu otestovali na sediacom človeku, neskôr vyskúšali zachytiť aj plyšovú hračku či sochy.

3D skenovanie mobilom však nie je úplná novinka vo svete. Pred rokom predstavil Google svoj nový projekt menom Tango. Šlo o špeciálne vytvorený mobilný telefón, ktorý dokázal skenovať okolie a spoločnosť ho chcela využívať najmä na vytváranie modelov miestností. Projekt od Microsoftu je však unikátny tým, že sa vývojárom podarilo vytvoriť prenosný 3D skener z obyčajného fotoaparátu, ktorý na podobné účely vôbec nebol určený. Užívatelia k nemu nebudú potrebovať nijaké ďalšie príslušenstvo ani pripojenie k internetu, čo výrazne uľahčuje prácu.

Bohužiaľ, aj to je dôvod, prečo sa nám zdá, že niektoré modely ukázané vo videu nepôsobia práve najkrajšie. Aj tak však ide o veľký krok vpred a v prípade, že Microsoft doladí chybičky, existuje pre MobileFusion rada rôznych využití.

Ukážka 3D skenovania

Podľa hlavného vývojára Shahrama Izadiho by mohli 3D skenovanie využívať bežní ľudia namiesto fotoaparátu. Keď budú chcieť zachytiť napríklad pekný kvet na mobil, stačí im ho oskenovať a budú si ho môcť obzerať zo všetkých strán. Rovnako by sa uľahčilo predávanie inzerátov na rôznych online bazároch, pretože by predajcovia mohli zachytiť objekt zo všetkých strán naraz.

Vývojári z Microsoftu momentálne sľubujú, že sa aplikácie na 3D skenovanie objektov dočkajú nie len majitelia zariadení so systémom iOS, ale aj telefóny Android a samozrejme Windows Phone. Technológiu MobileFushion plánujú vývojári predstaviť už na začiatku októbra. Uvidíme, čo z toho nakoniec bude.

zdroj: http://www.theverge.com/