3 veľmi jednoduché aplikácie, ktoré zarobili milióny

· 2 min read
3 veľmi jednoduché aplikácie, ktoré zarobili milióny

Najsťahovanejšie aplikácie v App Store, či inom obchode s aplikáciami, používajú milióny ľudí po celom svete. Ide o sociálne siete, hry, editory, utility a ďalšie programy, ktoré uľahčujú či spríjemňujú (občas ani jedno) náš každodenný život. O ich ziskovosti napriek tomu, že ide často o bezplatné služby, niet pochýb. Občas si však pekne zarobí aj aplikácia, ktorej vyvíjanie očividne nezabralo šialené kvantum času a energie a väčšina užívateľov ju hodnotí ako primitívnu. Z nejakého dôvodu sa od nej však nedokážu odtrhnúť. Táto séria článkov vám predstaví najhlúpejšie aplikácie, ktoré akoby zhodou náhod zarobili milióny a vystrelili na vrchné priečky sťahovania.

Flappy bird
Zatiaľ čo mnohé gigantické spoločnosti ako EA či Marvel investujú nepredstaviteľné sumy do marketingu a vývoja, niektorým developerom sa proste pošťastí zbohatnúť bez toho, aby minuli jediný halier na propagáciu. Meno Dong Nguyen vám možno trochu poláme jazyk, no na poli s digitálnym predajom ide o pomerne zvučné meno. Zrejme bez veľkých očakávaní vypustil tento Vietnamec v máji roku 2013 svoju hru do App Store a ona sa ľuďom „tak trochu zapáčila“. Čo nasledovalo potom, určite viete. V čase najväčšej slávy zarábala jednoduchá aplikácia s nemotorným žltým vtáčikom a „máriovskými“ potrubiami neuveriteľných 50 tisíc dolárov denne. Dnes už ju však v App Store nenájdete.

2048
Človek by si pomyslel, že logicko-matematické hry nebudú až tak populárne, no opak je pravdou. Dokazuje to opäť veľmi jednoduchá, hoci pomerne vkusná aplikácia, presnejšie akýsi hlavolam orientovaný na stratégiu - 2048. Závratná popularita tejto aplikácie je nepochopiteľná najmä vzhľadom na prepracovanosť a grafickú sofistikovanosť jej konkurentov. Napriek tomu ich však jednoduchá (rozumej pekelne zložitá) hra so skladaním čísel v počte stiahnutí neodvolateľne zatienila.

Dumb ways to die
Hlúpe spôsoby smrti sú z môjho subjektívneho hľadiska z tejto trojice najoriginálnejšou a najzaujímavejšou hrou, ktorá so sebou nesie zaujímavý koncept založený na ľahkom čiernom humore. Tieto ingrediencie majú potenciál zaujať. Táto satirická hra má však dnes neuveriteľných 200 miliónov stiahnutí! Čo presne na nej baví tak úžasné množstvo ľudí je záhadou. V každom prípade je priam fatálna jednoduchosť tejto aplikácie, narozdiel od takého Flappy birds, nepochybne zámerná. Takýto úspech a vývoj jej pokračovania však zrejme nepredpokladali ani samotní developeri.

To je z nášho zoznamu pre dnes všetko. Verím, že vám dodal trochu optimizmu a pripomenul, ako môžu napohľad primitívne veci zožať masívny úspech. Stačí si len máličko veriť a mať brutááálne veľa šťastia ;)