21.5 palcový iMac 4K umožňuje vymeniť pamäť RAM aj procesor

21.5 palcový iMac 4K umožňuje vymeniť pamäť RAM aj procesor

Na tohtoročnej WWDC Apple predstavil, okrem aktualizovaných operačných systémov a iPadov, aj nové iMacy. Zatiaľ čo iMac Pro a high-end 27 palcový iMac Retina 5K sú skôr určené pre profesionálov, cestu k bežným či nenáročným zákazníkom otvorili lacnejšie iMacy s menšou uhlopriečkou.

Zaujímavý je 21.5 palcový model. Server iFixit rozobral tento model a zistil, že RAM-ka a aj procesor sa dajú vymeniť. Tento krok je od Apple zaujímavý, nakoľko Macy, počnúc Retina MacBookom Pro z roku 2012, majú čoraz menej vymeniteľných súčiastok a v prípade ak na Retinových Macoch odíde modul pamäte RAM, treba vymeniť celú Logic Board (matičná doska).


Zdroj: tqn.com


V minulej generácii iMacov bol 27 palcový model jediný s užívateľsky vymeniteľnými modulmi pamäte RAM. V súčasnej generácii iMacov je práve ten najmenší iMac ten, v ktorom ide vymeniť spomínané moduly a dokonca aj procesor (CPU). Avšak nie je to vôbec jednoduché.

Na výmenu modulov RAM treba odstrániť displej, zdroj napájania, pevný disk a chladenie. Po odmontovaní týchto súčiastok Macu sa dá meniť RAM-ka, pretože nie je napevno naletovaná k doske. Sú tam klasické dva SO-DIMM sloty.

Po odstránení chladiča sa otvára ďalšia možnosť - vymeniteľný procesor. Jedná sa o model Core i5-7400 Kaby Lake, ktorý je umiestnený na klasickom LGA 1151 CPU sockete. Takže ak sa ti po ukončení záruky pokazí procesor alebo jeden či oba moduly RAM, vždy je tu možnosť opravy. Avšak samotný iFixit ohodnotil opraviteľnosť iMacu 3 bodmi s 10.

Posledný 21.5 palcový iMac, kde šla užívateľsky meniť pamäť RAM, bol model z roku 2013 a s modulárnym procesorom sa skončilo už v roku 2012. Preto je zaujímavé, prečo si Apple zvolil takéto riešenie, avšak niektoré zdroje, vrátane iFixit samotného, uvádzajú, že nemodulárny CPU v desktopovej rade Kaby Lake proste nie je v ponuke. Preto sa aj špekuluje o tom, či aj ostatné iMacy 2017 majú možnosť vymeniť CPU, čo by mohlo byť zaujímavé hlavne v 27 palcovom modeli.

Treba však zdôrazniť, že samotný Apple uviedol, že tieto súčiastky nie sú typické, užívateľsky vymeniteľné. Už len samotný postup výmeny RAM-ky a CPU je neskutočne komplikovaný. Tieto stroje proste neboli určené k tomu, aby si zákazníci bežne menili vnútorné komponenty.

Samozrejme, hardvér použitý v týchto iMacoch sa dá pred kúpou vylepšiť, avšak potom už nie. Apple ponúka 3 predkonfigurované konfigurácie, v prípade stredného modelu sa dá procesor vylepšiť na i7 na takte 3 GHz za 300 USD a doplnenie RAM-ky na 16 GB je za ďalších 200 USD. Ak chceš miesto pevného disku SSD, za 256 GB si priplatíš 200 USD a za 500 GB si priplatíš až 400 USD.

Zdroj titulnej foto: applerepairstation.co.uk
Zdroj: macrumors.com