1Blocker - blokovač reklám a trackerov pre profesionálov

1Blocker - blokovač reklám a trackerov pre profesionálov

Čoraz viac ľudí blokuje reklamy na webových stránkach. Reklama je čoraz agresívnejšia a nikto nemá rád vyskakovacie okná alebo blikajúce bannery. Osobitou kategóriou sú trackery, ktoré monitorujú stránky ktoré navštevuješ a podľa toho ti servírujú reklamu alebo iný obsah, čo je zásah nielen do súkromia, ale aj bezpečnosti.

Navyše reklamy často výrazne spomaľujú načítanie stránok a takisto spotrebúvajú veľa dát, čo môže byť problém hlavne pri mobilných pripojeniach, pretože tie majú zvyčajne veľmi nízky limit prenesených dát, po prečerpaní ktorých buď ostaneš bez mobilného Internetu, alebo, vo väčšine prípadov, bude rýchlosť tvojho pripojenia drasticky znížená.


Zdroj: ytimg.com


Samozrejme, existuje veľa doplnkov pre webové prehliadače, ktoré blokujú reklamy, asi najznámejší je AdBlock. Rozšírenia si do Safari pre Mac nainštaluješ jednoducho, horšie to už je v prípade iOS. Až do iOS vo verzii 9 si si musel stiahnuť aplikáciu, ktorá v sebe "integruje" Safari a zároveň obsahuje blokovač reklám. Avšak táto aplikácia sa tiež nedala jednoducho rozširovať o iné doplnky, záviselo len na vývojárovi, či pridá žiadanú funkciu.

Situácia sa zmenila ešte za čias iOS 9, kde pribudla nová funkcia - Content Blockers. Vďaka tejto funkcii si mohol rozšírovať integrované Safari funkciami na blokovanie zvoleného obsahu, väčšinou reklám. Stačí si stiahnuť blokátor z App Store (ako napr. spomínaný AdBlock) a potom cez systémové nastavenia aktivovať cez položku Safari -> Content Blockers:

Zdroj: thinkapple.sk

Ako vidno na screenshote z môjho iPadu, používam dva rozšírenia. Jeden z nich je 1Blocker a o ňom bude reč.

1Blocker je skutočne blokátor pre profesionálov. Vie blokovať veľa vecí ako reklamy, trackery, otravné cookies hlášky (chorý výmysel EÚ), trackerové widgety sociálnych sietí (Twitter, Facebook...) a stránky pre dospelých. Avšak čo je veľmi zaujímavé, dá sa presne zadefinovať, ktoré kategórie obsahu sa majú blokovať a ktoré nie, dokonca sa dajú povolovať a zakazovať jednotlivé pravidlá v jednotlivých kategóriach, ktorých je spolu vyše 40 000. Samozrejme, môžeš si pridať aj vlastné pravidlá a to nielen Whitelist, ale aj blokovanie cookies dát či celých webov:

Zdroj: thinkapple.sk

Vlastné filtre v sekciách "Configurable" a "Custom" v ľavom stĺpci sa dajú exportovať. Taktiež sa dá zapnúť synchronizácia cez iCloud, takže všetky tvoje nastavenia sa synchronizujú medzi všetkými zariadeniami, kde máš nainštalovaný 1Blocker - Mac, iPhone, iPad, iPod touch.

Zaujímavá možnosť je funkcia Hide Page Element. Žiadny blokovač reklám a nevyžiadaného obsahu nie je funkčný na 100%, preto 1Blocker umožňuje skryť konkrétny element, napr. reklamu, ktorá prešla filtrom alebo hocičo iné. V prípade Safari pre Mac stačí buď kliknúť pravým tlačítkom a vybrať možnosť "Hide an element with 1Blocker" alebo cez ikonku 1Blockeru, ktorú nájdeš v toolbare okna aplikácie Safari. V prípade, že tam nie je, treba kliknúť pravým tlačítkom na toolbar, vybrať možnosť "Customize Toolbar" a ikonku 1Blockeru presunúť do toolbaru Safari. Mimochodom, cez ňu ide aj pridať stránku do Whitelistu alebo dočasne zastaviť blokovanie obsahu.

V prípade Safari pre iOS treba cez zdieľacie menu vybrať možnosť "1Blocker". Ak ju tam nemáš, treba ju aktivovať použitím tlačítka "More", ktoré je úplne na konci:

Zdroj: thinkapple.sk

V pop-up okne 1Blockera potom stačí ťuknúť na "Hide Page Element", ktorá zobrazí web v podobe bez použitia Content Blockerov, kde vybereš nežiaduci elementy a potom klikni na Save. Aplikácia sa potom spýta, či chceš zablokovať aj nejaký iný element.

Avšak stalo sa mi, že na Safari pre Mac táto funkcia nebola celkom spoľahlivá, ale keď som element skryl cez iPad, tak po zosynchronizovaní aplikácie cez iCloud do Macu funkcia fungovala stabilne.

Aplikácia s obmedzenou funkčnosťou je na iOS zdarma, plná verzia sa kupuje cez in-app purchase a stojí 4,99 euro, verzia pre Mac stojí 10,99 euro.

A teraz otázka: prečo platiť, keď je tu k dispozícii AdBlock a iné blokovače bezplatne?

Nielen o AdBlocku sa všeobecne vie, že firmy si môžu zaplatiť a ich reklama cez filtre proste prejde. 1Blocker je podporovaný užívateľmi a neponúka možnosť napr. firmám zaplatiť si, aby ich reklama prešla filtrom.

Ďalšia vec je, že 1Blocker je veľmi prispôsobiteľný a synchronizuje sa cez iCloud s jeho náprotivkom pre iOS, vrátane whitelistu a vlastných pravidiel, ktoré idú, ako som už spomínal, exportovať do súboru a mať takto zálohu.

Výhodou v prípade iOS a Macov bežiacich na baterku je výrazne nižšia spotreba oproti klasickým blokátorom, ktoré sú písané v JavaScripte. Pravidlá v Content Blockers sú v JSON súbore a beží to v sandboxe, čo zas zvyšuje bezpečnosť a súkromie.

Nezanedbateľný je aj fakt, že zatiaľ čo väčšina blokátorov filtruje obsah po jeho načítaní, 1Blocker využíva WebKit blocking technology a blokovaný obsah sa nesťahuje do počítača a stránka sa tak rýchlejšie načíta a okrem iného to šetrí dáta a baterku na mobilných zariadeniach (iOS zariadenia a všetky modely laptopov od Apple).

Jedna poznámka na záver: budeš potrebovať Mac s OS X El Capitan a vyšším. V prípade iOS musíš mať iOS 9 a vyšší a 64-bitový čip (A7 a vyššie).

Aplikáciu 1Blocker pre iOS stiahneš tu:

Block ads, trackers & more with 1Blocker

A jej verziu pre Mac stiahneš tu:

Block ads, trackers & more with 1Blocker

Zdroj titulnej foto: marketingland.com
Zdroj: thinkapple.sk