10 skvelých trikov, ktoré nám prináša El Capitan

· 3 min read
10 skvelých trikov, ktoré nám prináša El Capitan

El Capitan, nový operačný systém pre Mac zariadenia, ktorý nám včera Apple ponúkol ako free update obsahuje, okrem iného, viacero zaujímavých funkcií a trikov. Tu je prehľad desiatich z nich.

Nájdi “stratený” kurzor

Určite sa každému z nás stáva, že niekde na obrazovke stratí kurzor od myši a nie a nie ho nájsť. Apple túto nepríjemnosť vyriešil vskutku veľmi zábavne. Stačí hýbať myšou zo strany na stranu (alebo všetkými smermi) a stratený kurzor nadobudne obrovský rozmer a skutočne ho už nejde prehliadnuť.

Split View

Úžasná vychytávka, ktorá nesmierne zvyšuje produktivitu a ktorú sme závideli používateľom Windowsu. Dve aktívne okna vedľa seba aktivujeme skutočne jednoducho. Stačí na 2 sekundy podržať kurzor na zelenej ikone, ktorá slúži na maximalizovanie okna, a umiestniť okno do požadovanej polovice obrazovky.

alt

Ukrytie menu baru

Pokiaľ svoje pozadie (to Macovské) milujete natoľko, že vám pri jeho zobrazení vadí aj menu lišta v hornej časti obrazovky, táto funkcia je presne pre vás. Stačí zájsť do Nastavenia —> Všeobecne —> Automaticky zobraziť a skryť lištu.

alt

Swajpnutie pre vymazanie mailu

Túto funkciu poznáme z iOS Mailovej aplikácie. Stačí potiahnuť dvoma prstami sprava doľava a zobrazí sa nám možnosť vymazania mailu, ktorú stačí už len odkliknúť.

Vytváranie checklistu v Poznámkach

A nielen to. Celá aplikácia Poznámky prešla veľkou zmenou. Môžeme dokonca importovať mapy, fotky, videa, internetové stránky alebo hovorený text. Aj formátovanie už má bližšie ku textovému editoru.

alt

Pinutie tabov v Safari

Obľúbené alebo často používané stránky je možné pripinovať ku ľavému okraju lišty tabov a to pravým klikom a nasledovným posunutím tabu ku ľavej časti tejto lišty. Tieto pripinované taby sú aktívne a automaticky sa otvoria po tom čo je okno prehliadača zatvorené a následne otvorené.

alt

Okamžité vymazanie

Otravuje vás vymazávanie koša ? Kombináciou tlačidiel Option(Alt)+Cmd+Delete sa požadované súbory okamžite vymažú bez presunutia do koša. Skvelá vec.

Editovanie metadát pri fotkách

Pri prezeraní fotiek v aplikácii Fotky je možné kliknúť na ponuku info a editovať geotagy, resp. informácie o polohe fotky. Pokiaľ vaša fotografia nemá žiadnu lokáciu, je možné ju zadať manuálne.

Vypnutie zvuku vychádzajúceho z tabov v Safari

Všetci to poznáme, prezeráme si v tichosti internetové stránky a zrazu “BANG” ! Zvuk reklamy alebo čohokoľvek vychádzajúci odnikadiaľ. 10 minút stráviš hľadaním tabu z ktorého toto kvílenie vychádza. Nikdy viac. Safari ponúka možnosť stíšiť (vypnúť) zvuk buď všetkých tabov súčasne, alebo samostatne tomu tabu, ktorý zvuk vydáva.

alt

Public transport v Mapách

Praktická funkcia, ktorá je zatiaľ pre nás nedostupná (pochybujem, že niekedy bude), nám umožňuje nájsť spoj hromadnej dopravy medzi dvoma miestami, ktoré sme si zvolili. V aplikácií Mapy stačí zapnúť zobrazenie verejne dopravy.

alt

zdroj: cultofmac.com

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #08
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read