12 neuveriteľných faktov o miliardovom projekte Apple Campus

· 4 min read
12 neuveriteľných faktov o miliardovom projekte Apple Campus

Steve Jobs mal v roku 2011 jednu skutočne trúfalú víziu. Chcel postaviť najväčšiu kancelársku budovu na svete. V dnešnej dobe sa mu po smrti pomaly plní sen. V Kalifornii momentálne vyrastá obrovská centrála spoločnosti Apple, známa tiež ako "Vesmírna loď". Aj napriek tomu, že sa jej určite nedočkáme skôr ako budúci rok, máme už celkom dosť informácií o tom, ako bude vyzerať a na čo sa vlastne môžeme tešiť. Poďme sa pozrieť na 12 neuveriteľných faktov o Campuse spoločnosti Apple.

1. Steve Jobs sa sám zapájal do procesu plánovania

V lete 2009 povolal Steve Jobs na stavbu "Vesmírnej lode" vedúceho architekta Normana Fostera. Jobs sa ale chcel sám zapájať do plánovania a stavby budovy. "Neberte ma ako klienta, berte ma ako súčasť tímu," povedal Fosterovi.

zdroj: fastcompany.com

2. Steny budovy sa budú skladať z najväčšieho zakriveného skla na svete

Zakrivené sklo bude tvoriť obidve strany budovy. Celkovo má ísť až o 3 000 kusov zakriveného skla. Zamestnanci sa vďaka tomu budú môcť kedykoľvek pozrieť do vnútornej záhrady alebo na okolie budovy.

zdroj: tumblr.com

3. Bude obsahovať podzemnú sálu, do ktorej sa zmestí 1 000 ľudí

V podzemí by sa malo nachádzať obrovské auditórium, do ktorého sa bude môcť usadiť až 1 000 ľudí. Vďaka nemu bude môcť Apple organizovať niektoré eventy priamo na svojej pôde.

zdroj: businessinsider.com

4. 80 % rozlohy by mala zaberať zeleň

Vybrali sme mnoho odrôd rastlín odolných voči suchu, aby sme minimalizovali množstvo vody potrebné na ich zavlažovanie," povedal počas prezentácie Dan Whisenhunt. Spoločnosť vysadí na svojom pozemku celkovo 7 000 stromov.

zdroj: cityfarmer.org

5. Poháňať ju bude 100 % obnoviteľná energia

Apple patrí k spoločnostiam, ktoré dbajú na životné prostredie. Preto by aj "Vesmírna loď" mala bežať na 100 % obnoviteľnej energie. Poháňať ju tak budú biopalivá a až 65 000 m2 solárnych panelov.

zdroj: assets.inhabitat.com

6. 75 % roka nebude potrebné zapínať kúrenie alebo klimatizáciu

Spoločnosť využije ideálnu klímu v Kalifornii a v budove vybuduje prirodzený ventilačný systém, vďaka čomu nebude potrebné používať kúrenie alebo klimatizáciu väčšinu času. Pre podlahu a strop je pripravených 4 300 betónových platní s dutým stredom, ktoré pomôžu chladiť budovu.

zdroj:

7. Denne spotrebujú takmer 6 000 hektolitrov vody

Podľa správy zo San Jose Mercury News by malo dennodenne prúdiť do budovy až 157 000 galónov vody, čo je v prepočte 5 943 hektolitrov. Spoločnosť by mala používať výhradne recyklovanú vodu.

zdroj: apple.dirty.ru

8. Zamestnanci sa budú po budove dopravovať na bicykloch

Spoločnosť by mala svojim zamestnancom poskytnúť 1 000 bicyklov, ktoré im pomôžu prepravovať sa po budove. Po celom areáli budú tiež vystavané kilometre chodníkov a cyklistických ciest.

zdroj: businessinsider.com

9. Celý projekt vyjde spoločnosť na 5 miliárd dolárov

Riaditeľ Apple Tim Cook odmietol povedať presnú sumu, koľko bude výstavba budovy stáť. Vyhlásil však, že toto číslo sa pohybuje okolo 5 miliárd dolárov.

zdroj: digitaltrends.com

10. Podzemné garáže pomôžu ochrániť krajinu

Aby sa neničil terén a prostredie "Vesmírnej lode", Apple vybuduje obrovské podzemné parkovisko, kde sa zmestí viac ako 10 980 áut. Zamestnanci budú mať k dispozícii tiež niekoľko stoviek nabíjacích staníc pre elektromobily.

zdroj: businessinsider.com

11. 70-miliónové wellness centrum pre zamestnancov

Severozápadne od hlavnej budovy by malo stáť obrovské fitness centrum slúžiace pre oddych až 20 000 zamestnancov. Celkovo by malo spoločnosť stáť viac než 70 miliónov dolárov.

zdroj: businessinsider.com

12. V budove bude kafetéria s veľkosťou futbalového ihriska

V prízemí budovy by mala stáť kafetéria s jedálenským zariadením, kde sa bude môcť stravovať 2 100 ľudí. Celkovo by mala zaberať viac než 5 500 metrov štvorcových a súčasťou bude aj vonkajšia terasa pre 600 stravníkov.

zdroj: businessinsider.com


Zdroj titulnej foto: aplusarchitecture.wordpress.com

Zdroj: itunes.apple.com