10 najväčších technologických prekvapení za rok 2015

· 3 min read
10 najväčších technologických prekvapení za rok 2015

Rok 2015 sa nám pomaly blíži ku koncu. Nepochybne bol veľmi plodný na rôzne novinky, či už zo sveta Apple, alebo v ostatných technologických odvetviach. Dnes si povieme o desiatich najväčších technologických prekvapeniach, ktoré sme za tento rok zažili.


Január: Microsoft preskočil jednu verziu Windowsu

Po Windowse 7 a 8 všetci očakávali, že ďalšia verzia bude niesť číslo 9. V Microsofte si však povedali, že niečo také by bolo príliš jednoduché, a tak len pár týždňov po začiatku roka 2015 prekvapili tým, že túto verziou skrátka preskočili a chystali Windows 10. Na ten mohli majitelia spomínaných dvoch starších OS prejsť zadarmo.


Apríl: Amazon predstavil svoje tlačidlá na nákup produktov

Amazon začal v Apríli tohto roku ponúkať na predaj špeciálne Amazon Dash tlačidlá pre konkrétne produkty. V prípade, že vám napríklad dôjde toaletný papier, stačí, keď stlačíte gombík s logom výrobcu, a Amazon vašu objednávku zaregistruje.

Apríl: Neúspech inteligentných hodiniek Apple Watch

V Apríli tohto roka uzreli svetlo sveta dlho očakávané Apple Watch. Aj napriek veľkej medializácii a masívnej reklame však neurobili takú dieru do sveta a ukázalo sa, že fanúšikovia Apple nemajú o hodinky taký záujem, ako sa očakávalo.

Jún: Firma Apple uvoľnila programovací jazyk Swift ako open source

Firma Apple prekvapila verejnosť vyhlásením, že svoj programovací jazyk Swift čoskoro sprístupní zadarmo ako open source. Tak sa aj stalo a tento mesiac ho už môžu vývojári používať zadarmo. Swift je jazyk, ktorý predstavili len minulý rok a má uľahčiť písanie aplikácií pre iOS a OS X. Avšak to, že ho Apple sprístupní zadarmo, čakal len málokto.

August: Google má nového majiteľa - firmu Alphabet

Kto by čakal, že taká obrovská spoločnosť ako Google v auguste spadne pod inú firmu? Alphabet sa stala novou materskou spoločnosťou tohto giganta a zmenila sa tak komplet celá organizácia spoločnosti. Kľúčové projekty však naďalej nesú meno Google.

August: The New York Times ostro kritizuje prácu v Amazone

Internetový obchod Amazon vraj vystavuje svojich zamestnancov veľkému tlaku a núti ich podávať nadľudské výkony, napísal denník The New York Times. Podľa neho je Amazon dosť mizerné miesto na prácu. Ten túto správu verejne poprel, avšak o masový šok bolo postarané.

September: Apple podporuje Ad Blockery v iOS

V septembri firma Apple vypustila novú verziu svojho operačného systému pre dotykové zariadenia iOS 9. Okrem viacerých noviniek, ktoré ponúkal oproti osmičke, najnovšie začal podporovať softvér na blokovanie reklám Ad Block.

Semptember: Apple ignoruje názor Steva Jobsa a predstavuje iPad stylus

Okrem nového iOS Apple v septembri predstavil aj nový 12,9-palcový iPad Pro. Čo však bolo naozaj šokujúce, že k nemu pribalil aj ceruzku Apple Stylus za 99 dolárov aj napriek tomu, že bývalý CEO Steve Jobs tento koncept nenávidel.

Október: Tesla prináša autopilota pre širokú verejnosť

V októbri vypustil generálny riaditeľ najznámejšej automobilky s elektrickými autami Tesla veľkú bombu - tisíce modelov Tesla S prešli cez noc aktualizáciou, s ktorou prišiel aj funkčný autopilot. Ten zvláda jazdu po diaľnici, ale aj systém paralelného parkovania.

December: Mark Zuckerberg sa stal otcom a daroval závratnú sumu charite

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg milo prekvapil verejnosť tým, že oznámil narodenie jeho dcéry, ktorej dal meno Max. Šťastný otec navyše oznámil, že 99 % svojich akcií Facebooku daruje charite. V súčasnosti majú hodnotu približne 45 miliárd dolárov, takže ide o úctyhodnú sumu.

zdroj: http://www.businessinsider.com/