10+ vecí, ktoré by ste mali vedieť o Apple Music

· 3 min read
10+ vecí, ktoré by ste mali vedieť o Apple Music

Apple sa konečne pridal k gigantom streamujúcim hudbu akými sú napríklad Spotify a Pandora. Prináša nejaké malé zmeny. Ale bude to stačiť na to, aby zaujal celosvetový trh? Poďme sa teda pozrieť na veci, ktoré by Vás mohli zaujímať.

Čo je Apple Music?

Je to streamovacia služba. Ako už vyplýva z názvu, všetko sa bude točiť okolo hudby. Budete ju počúvať z už známej iTunes knižnice.

Bude to zadarmo?

Tí z Vás, ktorí čakajú, že Apple si nechá za túto službu nechá zaplatiť nebudú v omyle. Ak sa ale zaregistrujete, tak dostanete na skúšku bezplatné obdobie, kedy si môžete užívať všetky výhody plateného účtu po dobu troch mesiacov. Po tomto čase si môžete službu zaplatiť alebo ju jednoducho zrušiť. Ak by ste ale javili o službu záujem, budete sa musieť bachnúť po vačku a zaplatiť 9.99€. No a ak by ste chceli potešiť celú rodinu, vyjde Vás to o päť eur viac, to jest 14.99€. Tento rodinný plán Vám dovolí pridať až 6 účtov, ale táto funkcia vyžaduje „iCloud Family Sharing“.

Kedy bude služba pre moje zariadenie dostupná?

Ak máte Mac, PC alebo iOS, poteší Vás správa, že služba bude dostupná od 30. Júna. Na Android a Apple TV sa Apple Music dostane na jeseň.

Nahrádza táto služba iTunes?

Nie, táto služba je samostatná a iTunes ostáva funkčný. Ďalej bude slúžiť na nákup hudby, zatiaľ čo pomocou Apple Music ju bude možné streamovať.

Čo sa stalo s Beats Music?
(táto otázka sa väčšiny z nás netýka, nakoľko je dostupná iba v USA)
Beats Music sa akoby stane Apple Music.

Ak platíte za Beats Music, budete môcť prejsť na Apple Music bez nejakých problémov. Nemôžeme zabúdať na to, že meno, playlisty, pesničky a všetko ostatné ostane ako predtým, nedotknuté.

Čo je Beats 1 Radio?
(tento fakt je tiež určený iba pre Amíkov a Austrálčanov, ale človek nikdy nevie, akí ľudia čítajú tieto články)

Ako už z názvu vyplýva, Beats 1 Radio bude naozaj obyčajné rádio. Bude fungovať neustále, to znamená vo dne i v noci. Bude anglické a ako Apple tvrdí, bude zamestnávať odborníkov na hudbu, aby ste si boli istí, že počúvate naozaj kvalitnú hudbu.

Bude iTunes Match aj naďalej pokračovať so svojej existencií?

Pre tých z Vás, ktorí nevedia čo je iTunes Match, v skratke je to ďalšia služba od Apple, kedy im zaplatíte ročný poplatok 25€ za to, aby ste si na ich serveri mohli ukladať hudbu a následne ju Apple synchronizuje s Vašimi ostatnými Apple zariadeniami.

V čom sa teda bude Apple Music odlišovať od konkurencie a prečo by ste po ňom mali siahnuť?

Možno kvôli hitovečkám od Beatles? Alebo aby ste mohli počuť najnovšie vylievanie si srdiečka sformované do pesničky od Taylor Swift? Možno. Apple Music ponúka pesničky, ktoré napríklad nie sú dostupné na Spotify. Samozrejme, toto je dvojsečná zbraň. Len pre zaujímavosť, Spotify má dostupných viac ako 30 miliónov pesničiek na streamovanie. Apple Music tvrdí to isté, tak uvidíme, ku komu sa nakoniec priklonia váhy alebo väčšie zisky.

Budem si môcť hudbu stiahnuť offline pre počúvanie neskôr?

Áno, Apple myslel aj na tých, ktorí nemajú neobmedzený internetový balík a tak túto funkciu pridal tiež.

V akom bit rate bude hudba z Apple Music?

Táto informácia by určite potešila väčšinu vyznávačov kvalitnej hudby, no ako poznáme Apple, niekedy si podstatné informácie necháva pre seba. V tomto prípade tomu nie je inak a Apple sa naozaj nevyjadril na túto otázku. Neoficiálne zdroje uvádzajú bitovú rýchlosť 256kbps. Pre porovnanie, Spotify ponúka stream hneď v troch variantoch, 96kbps, 160kbps a 320kbps. V tomto má teda Spotify jasne navrch.

Bude táto funkcia sprístupnená aj pre Android?

Ako som už spomínal, táto služba bude dostupná aj pre používateľov Android. Presný dátum zatiaľ nevieme, no ohlásená bola jeseň.

Kde bude služba dostupná?

Apple povedal, že služba bude dostupná vo viac ako 100 krajinách, no stále nevydal oficiálne stanovisko, hovoriace o konkrétnych štátoch.

Toto sú tie najdôležitejšie informácie, ktoré doteraz Apple odkryl. Situácia sa samozrejme bude ďalej vyvíjať. Tak či onak, Apple Music je odvážny počin, hlavne keď zoberieme do úvahy, že to, čo nám chce ukázať nie je žiadna novinka. Na druhej strane, myslím si, že silná integrácia so všetkými Apple zariadeniami mu pomôže presadiť sa na už zabehnutom trhu so streamovaním hudby.