10 tipov na lepšie fotografie pomocou iPhonu

· 3 min read
10 tipov na lepšie fotografie pomocou iPhonu

Určite poznáš tie chvíle, keď zbadáš nejaký umelecký skvost a potrebuješ si ho odfotiť. Väčšinou sa ti podarí fotka stredného priemeru, ktorú oko profesionálneho fotografa len skritizuje. Pri tých horších prípadoch je fotka rozostrená a málo osvetlená. Práve preto tu máme pre teba 10 užitočných trikov, vďaka ktorým budú tvoje fotky o niečo krajšie a o niečo menej kritizované.

Zdroj: urbanpeek.com

Vyčisti si šošovku od fotoaparátu

Možno sa to zdá ako niečo, čo ti moc nepomôže, no pritom to je to najdôležitejšie. Vyčistenie šošovky pomôže tvojmu telefónu lepšie zaostrovať. Povedzme si úprimne, tiež nedokážeš dobre pozerať (skoro vôbec), ak ti do oka padne špinka. :)

Vyhni sa digitálnemu zoomu

Myslel si si, že máš v mobile digitálny zoom? Dovoľ mi, aby som ťa trošku uviedol na správnu cestu. IPhony majú tzv. pevnú šošovku, kde digitálny zoom neprichádza do úvahy. Preto, ak cvakneš foto "digitálnym zoomom", tak tvoj iPhone vlastne len zoberie fotku, oreže ju a roztiahne na pomery normálnej fotky. Preto sa vyhni digitálnemu zoomu, pretože tým nič nezískaš, skôr stratíš. Ak však potrebuješ naozaj ten zoom, čítaj ďalej a uvidíš, ako ho využiť naplno.

Choď bližšie k cieľu

Ako sme ti už povedali, aby si sa vyhol digitálnemu zoomu, je omnoho lepšie, aby si šiel bližšie k svojmu cieľu. Môžeš tak lepšie zaostriť a fotka bude mať reálne rozmery. Popri tom bude omnoho krajšia a hlavne natívna.

Zdroj: crafthubs.com

Ak zoomuješ, tak aspoň poriadne

Ak potrebuješ záber už naozaj približovať, pretože sa ti nedá ísť bližšie k cieľu (napríklad keď fotíš takého medveďa), zoomuj aspoň poriadne. Zoomni si a rozostri fotku a zaostri presne na cieľ, ktorý potrebuješ odfotiť. Efekt bude omnoho krajší, ako keby si nechal zaostrenie na svoj iPhone.

Môžeš si nastaviť sám expozíciu fotky

Už som spomínal, že iPhone má pevnú šošovku. Ale to nie je jediná vec. IPhone má totiž to aj pevnú clonu. Ale tú je, chvalabohu, možné upraviť tak, aby spĺňala čo najlepšiu citlivosť ISO. Jednoducho pri fotení ťukneš na zaostrenie a pomocou pohybu prsta hore alebo dole môžeš nastavovať expozíciu fotky, čím dosiahneš lepšiu clonu.

Ak používaš automatickú expozíciu, tak radšej aj s automatickým zaostrovaním

Je veľmi časovo náročné, aby si používal oboje zároveň, keďže neustále ťukanie do displeja a nastavovanie expozície vie byť otravné. Najmä ak potrebuješ fotografiu čo najrýchlejšie vytvoriť. Ak nie, tak sa s tým pohraj, ale inak odporúčame používať oboje zároveň, keďže sa firma Apple snažila o čo najlepšie snímky vďaka tejto funkcii.

Zdroj: udemy.com

Používaj tlačidlá hlasitosti na zaznamenanie fotografie

Táák, už vieš, ako nastaviť expozíciu a ako zaostrovať. No a keď k tomu pridáme pohyb, je veľmi ťažké udržať toto všetko na dobrej úrovni. Preto ak sa hýbeš, je dobré, aby si používal tlačidlá hlasitosti na zaznamenanie snímky, keďže palce budeš mať zaneprázdnené.

Používaj Tripod

Nie vždy ho budeš môcť použiť, ale keď budeš mať možnosť, tak to využi. Zvýšiš tým stabilitu fotografie.

Používaj "Burst Mode"

Vždy, keĎ je tvoj cieľ v pohybe, používaj tzv. "Burst Mode". To ti dovolí zahájiť niekoľkonásobne viacero snímok za sebou, čím si budeš môcť vybrať z viacerých fotografií a jedna už hádam bude tá správna.

Zdroj: gadgetmac.com

HDR nie je zlý nápad pri statických objektoch

Fotografia HDR je, podľa nášho názoru, to najlepšie, čo môže váš iPhone zachytiť. HDR (High Dynamic Range) totiž to dodá vašej fotky tie správne farby, mobil sa bude snažiť fotku čo najviac zaostriť a upnúť pozornosť na dôležité objekty. Ale pozor, HDR má omnoho väčšiu veľkosť fotografie ako normálne a taktiež je nemožné urobiť HDR pri pohyblivom predmete.

My len dúfame, že ti tento článok pomohol aspoň trochu, a tiež veríme, že tvoje fotky budú čoraz lepšie vďaka týmto tipom. A ako bonus ti prinášame video, kde budeš mať všetko krásne znázornené.

Zdroj titulnej fotografie: Pexels.com
**Zdroj: www.9to5mac.com**