iOS

9 tvrdení, ktoré kolujú o Jailbreaku, ale nemusia byť pravdivé

· 3 min read
9 tvrdení, ktoré kolujú o Jailbreaku, ale nemusia byť pravdivé

Pred pár hodinami sme uverejnili na našej facebookovej stránke pýtali, čo by ste povedali na to, keby sa viac venujeme jailbreaku. Niektorí z Vás to ale zle pochopili. Zámerom tejto témy nie je prezentovať pirátstvo a nelegálne sťahovanie aplikácií a hier zadarmo. Jailbreak nie je iba o tom. Je to o kope iných vecí, ale dnes sa pozrieme na niečo iné. Tu sú tie, ktoré Vás možno odrádzajú od jailbreaku.

1. Po jailbreaku strácam záruku

Sčasti pravda. Nakoľko ale jailbreak nie je permanentný, dá sa zo zariadenia odstrániť a to napríklad aj cez iTunes. Niekedy je šanca, že po takomto zásahu zostane stopa, ale vo všeobecnosti platí, že Apple nevie zistiť či bolo zariadenie predtým "odomknuté" a tak Vám záruku s najväčšou pravdepodobnosťou nemôže odoprieť.

2. Jailbreak spomalí moje zariadenie

Takisto ako pri prvom výroku, môže, ale nemusí. Ide o to, čo s daným zariadením robíte. Čo môže spomaľovať systém sú rôzne "tweaky". Ak ich ale nemáte veľa, zmenu nepocítite. Dokonca sú niektoré takéto tvíky určené na zrýchlenie telefónu, tabletu, iPodu...

3. Systém s jailbreakom je menej bezpečný

Tiež môže byť pravda, ak používate a sťahujete aplikácie z nedôveryhodných zdrojov. Na druhej strane, vývojári mnohokrát predbehli Apple a zaplátali bezpečnostné diery ako prví. Prirovnať to môžeme ku administrátorovi na počítači. Máte voľnosť v tom, čo nainštalujete, ale viete, čo je legitímne a čo nie. Jednoducho sa treba pohybovať v overených sekciách. Dosť často je skloňovaný výraz "malware". Aby sa čo najviac predišlo tomu, že na Vaše zariadenie sa dostane nejaký nechcený softvér sa odporúča zmeniť root heslo. Ale to už zachádzame priďaleko.

4. Jailbreak je nelegálny

Zákon nezakazuje zasahovať do operačného systému iOS.

5. Je ťažké urobiť Jailbreak

Dnes už existujú programy, ktoré Vám urobia Jailbreak v priebehu pár minút, dokonca sekúnd. Stačí pichnúť telefón do počítača, počkať pár minút a máte hotovo.

6. Za Jailbreak sa platí

Ak od Vás niekto alebo niečo žiada peniaze za Jailbreak, určite to nie je normálne. Obyčajne má byť Jailbreak zadarmo. Následne ale môžete, podotýkam môžete prispieť vývojárovi niektorého tvíku, ktorý radi používate. Za niektoré sa taktiež platí.

7. Jailbreak vybíja zariadenie rýchlejšie

Zas a znova, záleží od Vás. Ak máte telefón plný vylepšení, ktoré ponúka Cydia, potom áno, je možné, že sa výdrž batérie zhorší. Na druhej strane, aj tu sú možnosti, ako dokonca výdrž zlepšiť.

8. Jailbreak je len pre pirátov

Toto je veľmi dôležitý bod. Veľa z Vás chápe Jailbreak iba ako spôsob, ktorým si zadarmo sťahovať hry a aplikácie. Musíme Vás vyviesť z omylu, pretože to vôbec nie je iba o tom. Už veľakrát spomínané tvíky môžu dodať zariadeniu druhý dych alebo ponúknuť väčšiu voľnosť systému. Treba ale uznať, že pre veľa ľudí je to jedna z hlavných príčin na Jailbreak.

9. Jailbreak už nie je potrebný

Pre niektorých nie. A tým tu teraz nemôžeme nič vnucovať. Áno, iOS sa stáva čoraz vyspelejším a prispôsobiteľnejším systémom. Stále mu ale chýba dosť vecí. Je to napríklad zrýchlenie iOS animácií, nahrávanie obrazovky, prispôsobenie "Control Center", podpora pre ovládače ako napríkald Wii U alebo DualShock a mnoho ďalších.

Sme si vedomí, že Jailbreak je pre mnohých kontroverzná téma. My sa Vám ale snažíme ukázať, že to nie je iba o sťahovaní aplikácií a hier zadarmo a obchádzaní systému. Že to nie je iba o znížení bezpečnosti alebo rýchlejšom vybíjaní batérie. Je na každom, ako spraví. Akokoľvek sa ale nemôžeme pozerať na tento krok iba z jeden strany.

Related Articles

Týždňový newsfilter + Podcast #10
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #09
· 9 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #07
· 8 min read
Týždňový newsfilter + Podcast #06
· 7 min read