Týždňový newsfilter + Podcast #05

Týždňový newsfilter + Podcast #05

Týždenný komentovaný prehľad o udalostiach a novinkách, ktoré sa udiali vo svete Apple.

Podcastom vás sprevádza moderátor: Dominik Kozmáli

#05 Nikoho nešetríme ale aj chválime | ThinkApple.sk


**Témy #05 podcastu:**
  • Apple je drahý a priznáva to

  • Rozpadávajúce Apple Watch

  • Face ID je stále najbezpečnejšie

  • Vzkriesenie MagSafe!

  • iTunes končí!


**Pustiť podcast:**

Podcast si tiež môžete vypočuť vo vašich obľúbených podcastových aplikáciách: Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Prihláste sa na odoberanie, je to zdarma a budete vždy informovaný, keď vyjde nový diel :).==Textový prepis podcastu:==

Čítate piaty diel newsfeedu, thinkapple.sk. Moje meno je Dominik Kozmáli a prinášam vám každý týždeň tie najhorúcejšie novinky so sveta Apple.

Vitajte pri piatom vydaní, v ktorom nebudeme nikoho šetriť, zistíme prečo je Apple stále drahší, ako je najlepšie zamykať telefón, vzkriesime jeden výnimočný zabudnutý kábel a pochováme službu, ktorá je tu s nami už od úplného začiatku.


Dnes začneme trochu zostra

Apple je drahý a otvorene to priznáva

S každým novým produktom od Apple sa vynárajú porovnania cien technických komponentov v ich útrobách s konkurenčnými výrobkami od iných značiek. Tieto zrovnania čitateľom neraz vyrážajú dych, keď sa dozvedia, že výrobná cena telefónu v hodnote 1000€, je len niečo cez 350€.

A Apple v tom nie je jednoznačne sám. Keď sa budeme baviť iba o telefónoch, ceny takmer všetkých známych výrobcov stále stúpajú, čo mnohých zákazníkov začína dostávať na ich finančný strop a preto sa radšej obzerajú po dostupnejšej alternatíve. V rozhovore pre Business Insider sa však Jeff Williams z Apple vyjadril, že iPhony sa podľa neho nedajú predávať lacnejšie.

A to i napriek tomu, že cenu s každým novým modelom dvíhajú. Čo sa nepozdáva stále viac fanúšikom, tohto kalifornského giganta. Existuje totiž pomyslená cenová hranica, ktorá po jej prekročení urobí z relatívne dostupného zariadenia pre verejnosť, zariadenie smiešne drahé, na ktoré sa budú ľudia pozerať s úškrnom, že za tú cenu si môžu dovoliť radšej luxusnú dovolenku.

A ľudí, čo by takéto zariadenia mali, by ich známi začali považovať v úvodzovkách za bláznov, že si taký drahý mobil kúpili. Prestíž by sa teda premenila na šialenstvo. Samozrejme bavíme sa tu o cenách vysoko nad 2000€, preto veríme, že sa tieto pesimistické scenáre nikdy nenaplnia.

Keď sa vrátime opäť k zamestnancovi z Apple Jeffovi Williamsovi, v rozhovore na túto tému objasnil, prečo je tomu tak. Povedal, že spoločnosť investuje do vývoja a výskumu nielen hardvérových ale i softvérových produktov nemalé peniaze, čo sa potom odrazí vo vyšších cenách, napríklad aj iPhonov. Taktiež si uvedomuje vyššie spomínanú cenovú hranicu, ktorú keby prekročili, ich zákazníci, by jednoducho iPhony prestali kupovať.

Preto sa v závere vyjadruje, že Apple určite nechce byť elitným, ale rovnostárskym výrobcom, ktorého výrobky si môžu dovoliť kúpiť ľudia kdekoľvek na svete. Tvrdenia sú to ušľachtilé, musíme si však uvedomiť krutú realitu čísel.

A to takú, že od roku 2010 stúpli predajné ceny iPhonov až o 27% aj vzhľadom na každoročnú infláciu. Uvidíme teda, či sa slová Jeffa Williamsa o rovnostárskom naceňovaní v najbližšej budúcnosti naplnia.


####**Rozpadávajúce sa Apple Watch**

Len vadný kus, alebo výrobná chyba uchytenia displeja v hodinkách. Na celom probléme s displejom by nebolo nič zvláštne, keby sa Apple od problému nedištancoval. Portál Mac Rumors informoval o novej žalobe, ktorú podala používateľka hodiniek Apple Watch Giny Priano.

V žalobe stojí, že hodinky sú veľmi náchylné na poškodenie (čo je ešte v celku normálny jav, pokiaľ dané zariadenie nosí človek denne na ruke a nemá ho v puzdre, ako napr. mobilný telefón). V druhom bode žaloby však uvádza, že hodinkám sa z ničoho nič počas nabíjania odlepuje displej z konštrukcie a pritom praská.

To už tak celkom v poriadku nie je a rozhodne to nie je, normálny jav hodiniek. Je totiž možné, že sa v hodinkách Apple Watch počas nabíjania nafukuje batéria, čo spôsobí jej následné vydutie, ktoré vytlačí displej von z konštrukcie (z toho je možné aj praskanie displeja). Žalobkyňa preto uvádza, že hodinky Apple Watch predstavujú riziko, lebo sa majiteľ o odlepený displej môže porezať.

Viac podobných prípadov však zatiaľ podľa Applu nebolo hlásených, preto zatiaľ na žalobu nijako nereagoval, a vydal príkaz, podľa ktorého sú reklamácie hodiniek Apple Watch, označené ako „náhodné poškodenie“, pod ktoré už nespadá záruka. Zákazník, si teda celú opravu uhrádza na vlastné náklady.

Podobne pochodila aj Gina Priano, ktorá za opravu displeja svojich hodiniek musela zaplatiť až 229 dolárov. Čo je takmer suma samotného zariadenia. Keďže na súdny verdikt, ktorý určí či jej žaloba bude prijatá alebo zamietnutá, ešte stále čaká.

Tak aby sa nepovedalo, zabrdneme aj do konkurencie

Na odomykanie cez biometriu, je stále najlepšie Face ID od Apple

Samsungové odomykanie odtlačkom prsta v displeji sa stále nemôže rovnať s 3D odomykaním, pomocou tváre cez Face ID, ktoré sa nachádza v iPhonoch X a vyššie. Najnovší model Samsungu Galaxy S10 a Galaxy S10+ prišiel s technológiou odomykania telefónu, cez odtlačok prsta, zabudovanou priamo v displeji.

Tá funguje na ultrazvukovom princípe tak, že snímač zaznamenáva ryhy v odtlačkoch prsta odrazením ultrazvukovej vlny, ktorú na ne vyšle, z čoho následne vzniká 3D obraz odtlačku prsta, ktorý potom systém porovná s uloženým odtlačkom v databáze a keď sa zhodujú, zariadenie odomkne. Táto technológia má byť bezpečnejšia ako klasické odomykanie cez odtlačok prsta (na ktorého oklamanie v mnohých prípadoch stačí len vytlačená fotografia odtlačku prsta vo vysokom rozlíšení).

Avšak s dostupnosťou 3D tlačiarní ani tento nový ultrazvukový spôsob odomykania v displeji nie je tak bezpečný, ako by sa spočiatku mohlo zdať. Na jeho prelomenie totiž jednému majiteľovi Galaxy S10+ stačil len jeho odtlačok prsta na fľaši od vína, Photoshop, v ktorom ho zvýraznil a následne vytlačil na 3D tlačiarni. „Všeho všudy“ mu to podľa jeho slov trvalo menej ako 15 minút.

Tento vytlačený kúsok plastu potom pritlačil vlastným prstom na obrazovku a „vuoala!“ telefón bol odomknutý. Oklamanie takéhoto snímača odtlačkov prstov v displeji je skutočne veľmi jednoduché, pretože ktokoľvek s prístupom ku 3D tlačiarni (ktoré sa dnes už nachádzajú aj na niektorých stredných školách) môže odomknúť váš smartfón. Jediné, čo k tomu potrebuje, je váš odtlačok prsta, ktorých je však obrazovka vášho smartfónu plná.

Pamätajte pri tom na to, že odtlačkom si nie len odomykáte telefón ale aj potvrdzujete platby a prihlasujete sa do vašej bankovej aplikácie. I z tohto dôvodu je zatiaľ najbezpečnejšou biometrickou technológiou odomykania telefónu stále Face ID od Apple. To používa 3D maping vašej celej tváre a jej oklamanie je možné iba zhotovením špeciálnych realistických masiek.

Čo má byť však čoskoro tiež minulosťou, pretože ako sme sa dozvedeli v minulom diely podcastu, Apple experimentuje s rozpoznávaním žíl pod pokožkou priamo na našej tvári, ktoré má každý človek jedinečné.


####**Pamätáte si ešte na magnetický MagSafe konektor? Príde možno naspäť! :)**

Veru tak, všetci sme ho milovali, všetci sme si naň zvykli a všetkým sme sa ním pýšili. Potom však z nenazdajky zmizol a znova sme boli pripútaný klasickým nudným konektorom ako všetci ostatní. Dôvodom zániku (MagSafe skvelého konektoru) bol nedostatočný prenos dát. V jednoduchosti, išlo o kábel, ktorý stačilo priložiť ku magnetickému konektoru v MacBooku, on sa sám pomocou magnetov pritiahol a začalo nabíjanie alebo prenos dát.

Musel však ustúpiť novšiemu a výkonnejšiemu káblu USB-C, ktorý všetci poznáme najmä vďaka smartfónom, kde sa začal objavovať ako prvý. A špekuluje sa, že Apple naň v iPhonoch miesto lightning konektorov (ako aj v ostatných iOS zariadeniach) prejde tiež, práve kvôli jeho výborným prenosovým vlastnostiam, ktoré sú dokonca rýchlejšie ako Thunderbolt 3.

To však ale podľa najnovších zistení nemusí byť tak celkom pravda. Pretože Apple si zaregistrovalo nový patent inteligentného nabíjania, pomocou magnetov v kábloch, ktoré by okrem spomínaných MacBookov mali nabíjať aj smartfóny, tablety, slúchadlá a smarthodinky. Magnetickému konektoru tak opäť svitá na lepšie časy.

Jedinou nevýhodou azda môže byť, že s takouto nabíjačkou nabijete len zariadenia od Apple a v prípade potreby alebo jej zabudnutia vám nebudú môcť dodať šťavu kamoši s novým univerzálnym USB-C konektorom. Čo je však aj teraz, takže to nebude až taký problém :).

Najmenší čip vôbec!

Apple sa prekoná! V roku 2020 (alebo ako je dnes módne hovoriť, v roku 20-20) nám Apple prinesie čip postavený na najmenšej architektúre vôbec. A to vo veľkosti iba 5 nanometrov.

Čo to znamená? Že na takej istej ploche fyzického čipu sa bude nachádzať až o 1,8 viac komponentov – t.j. bude mať 1,8 krát väčšiu hustotu.

V jednoduchosti, dané komponenty budú menšie, tak sa ich na takú istú plochu vojde viac, čo laicky povedané znamená – viac výkonu pre nás! :).

Povedané rečou Applu – najlepší čip aký sme doteraz vyrobili 😉.

iTunes končí (nie však hneď)

Na osvieženie, čo je vlastne iTunes? Aplikácia iTunes je tu s nami takmer od úplného začiatku. Predstavoval ju ešte sám Steve Jobs a bola (i je) akousi mediálnou chrbticou celého prostredia Apple zariadení. Slúži na synchronizáciu zariadení a ich mediálneho obsahu, počúvanie hudby, podcastov, sledovanie seriálov a filmov. Aj keď v počiatkoch slúžila najmä iba na hudbu.

Postupom času sa však do nej pridávali stále ďalšie a ďalšie vymoženosti a aplikácia rástla stále do širších rozmerov, až sa z nej stalo to, čím je dnes. Síce všetko na jednom mieste, ale veľmi neprehľadné a neintuitívne. Preto sa Apple rozhodol, že je načase tohto mamutieho veterána konečne po rokoch služby pomaly začať ukladať do múzea a jeho funkcie rozdeliť do samostatných prehľadnejších aplikácií.

Podľa portálu The Verge sa má jednať o aplikácie: Hudba – ktorá bude zameraná predovšetkým na hudobnú streamovaciu službu Apple Music a obsah z nej, TV – táto nazvime ju televízna aplikácia, by mala byť pripravená pre nedávno predstavenú službu Apple TV a Apple TV+. A aplikácia Podcasty – by už ako je z názvu zjavné, mala obsahovať všetky audio podcasty.

K týmto novým aplikáciám sa pripojí aj súčasná aplikácia Knihy, ktorá by mala získať rovnaký šat ako vyššie spomínané nové appky, aby boli všetky dizajnovo zladené. Vypínanie a prechod z iTunes na nové aplikácie sa bude diať postupne, v nasledujúcich rokoch. Netreba sa preto obávať, že by k jej vypnutiu došlo z mesiaca na mesiac.

iPhone je zábavnejší ako Android (stojí to riziko za to?)

Americká spoločnosť Zebra na viac ako 2000 vodičoch porovnala, ako často sa zabávajú s telefónom za volantom majitelia iPhonov a ako často majitelia telefónov s Androidom. Výsledky boli skutočne prekvapivé.

Porovnávalo sa na základe aktivít, medzi ktoré patrili tie najpoužívanejšie ako SMSkovanie, Fotenie, Natáčanie videa, Používanie Facebooku, Prehliadanie Instagramu, alebo aj také chuťovky, ako Videokonferencie, Streamovacie služby alebo rovno pridávanie príspevku na Instagram. Výsledné štatistiky ukázali, akú veľkú moc má vďaka svojmu návykovo spravenému prostrediu iOS v iPhonoch.

iPhone bol pre vodičov vo všetkých kategóriách takmer až o 50% používanejší. Prvýkrát tak môžeme vidieť masívne rozdiely v prospech?/neprospech? iOSu voči Androidu.

Jednoduché ovládanie je jedna vec, ale vyťahovať peniaze za čoraz väčšie pokuty za mobilný telefón počas šoférovania alebo v tom horšom prípade, už nikdy neuvidieť svojich blízkych, lebo tá SMS, ktorú práve píšete, ak toto počúvate v aute, môže byť tou poslednou... Želáme preto šťastnú cestu až do cieľa :).

Odkaz na celý podrobný zoznam, nájdete TU alebo na našom portáli thinkapple.sk.

Záver

A to je na tentokrát všetko. Podcast portálu thinkapple.sk vychádza každý týždeň a prihlásiť sa na jeho odoberanie môžete vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácii na platformách Apple Podcasty, Google podcasty alebo Spotify.

Všetky diely, ako aj ďalšie správy zo sveta Apple, nájdete aj na adrese thinkapple.sk. Ak sa vám podcast páči alebo sme urobili chybu, ohodnoťte nás napríklad na iTunes (ktoré ešte stále existuje 😉) alebo vo svojej obľúbenej podcastovej aplikácií.

Ak nám chcete poslať pripomienku alebo nápad na vylepšenie, môžete nám napísať na Facebooku thinkapple.sk, kde si radi prečítame vašu spätnú väzbu alebo nápady :).

A ak sa vám podcast naozaj páči, tak o ňom určite povedzte niekomu, kto ho ešte nepočúva, pomáha nám to rásť a zároveň ho oveľa radšej tvoríme :)

Moje meno je Dominik Kozmáli a ďakujem vám za čítanie.

Všetky časti podcastov ThnikApple.sk si môžete vypočuť na:

Apple Podcastoch

Google podcastoch

Spotify