macOS High Sierra už dnes! Na čo sa máme tešiť?

macOS High Sierra už dnes! Na čo sa máme tešiť?

Dnes je veľký deň pre naše Macy - výjde finálna verzia macOS High Sierra. Vývojári ju mali ako betaverziu dostupnú už od WWDC, verejní beta testeri si museli chvíľu počkať. Aké zmeny prináša? Oplatí sa upgradovať?

Na začiatok by som chcel upozorniť, že pred inštaláciou operačného systému si kompletne zazálohuj dáta, najlepšie na viacero rôznych miest ako Time Machine, externé disky, NAS atď. Operačný systém je totiž príliš komplexný softvér a aj napriek tomu, že mne sa nič nepokazilo ani po inštalácii nedokončenej beta verzie, zálohu požadujem za nutnosť.


Zdroj: technobuffalo.com


Začnem asi najväčšou zmenou - nový súborový systém. Súčasný HFS+ bol vyvinutý v začiatkoch existencie tohto operačného systému od Apple a už je dosť "outdated". Linuxové distribúcie už majú pomerne dlho aktuálnejšie súborové systémy podporujúcich moderné technológie, ako napr. ZFS, ktorý môžeš nájsť na počítačoch pokročilých používateľov rôznych Linuxových distribúcií, a tak Apple po rokoch vyvinul nový - APFS - Apple File System.

APFS má 64-bitovú architektúru a je plne prispôsobená pre flashové úložiská. Disponuje modernými funkciami ako read-only snapshot, ktorý je účinný v boji proti šifrujúcemu ransomvéru. Ďalšia zaujímavá funkcia je klonovanie súborov, vďaka ktorému pri kopírovaní súborov v rámci toho istého disku sa kópie vytvoria prakticky okamžite a to aj pri mnohogigových súboroch.

Pokročilí používatelia ocenia natívnu podporu šifrovania, ochranu integrity dát pre metadáta (ktorá však nefunguje pre užívateľské dáta, len pre systém) a ochrana metadát v prípade pádu systému alebo napr. v prípade výpadku elektriny, ktorý ohrozuje hlavne Macy bez baterky. Pokiaľ si nemôžeš na svojom Macu bez baterky dovoliť náhle vypnutie z dôvodu prerušenia dodávky elektriny, treba dokúpiť zdroj neprerušovaného napájania (UPS).

Bohužial, momentálne je APFS dostupný len pre čisto flash úložiská, takže Fusion Drive a Macy s klasickým HDD zostanú na staručkom HFS+. Apple v budúcnosti možno rozšíri podporu aj pre tieto úložiská.

Zdroj: netnz.org

Multimédia. Fotografie a videá. Stretávame sa s nimi každý deň. Do macOS High Sierra príde natívna podpora videokódeku HEVC (High Efficiency Video Coding, známy aj ako H.265) s až 40% kompresiou bez vplyvu na kvalitu či iné aspekty videa, čo je veľmi dôležité pre dnešný stream 4K videí s HDR.

Podpory sa dočkal aj HEIF - High Efficiency Image Format. Okrem iného umožňuje uložiť viacero obrázkov do jedného súboru, čo je užitočné napr. v režime burst photos na tvojom iPhone. V iOS 11 je natívny pre Live Photos.

Trochu zlou správou je, že z Apple sveta vedia multimédia s HEVC a HEIF zaznamenať len iOS zariadenia s čipom A10 Fusion a novším, konkrétne iPhone 7 (Plus) a novší (bez iPhone SE), 10.5-palcový iPad Pro a 12.9-palcový iPad Pro z roku 2017.

Všetky Macy s podporou macOS High Sierra dokážu pracovať s týmito formátmi. Pokiaľ máš novší Mac (iMac Retina 5K Late 2015 a novší, nové iMacy z roku 2017, retinový MacBook a MacBooky Pro Late 2016 a novšie), môžeš využiť hardvérovú akceleráciu na kódovanie a dekódovanie HEVC, ktorá výrazne urýchli prácu s videom v profesionálnych aplikáciach ako Final Cut Pro a Motion. A ako malý bonus, hardvérová akcelerácia viac šetrí baterku.

Zdroj: cbsistatic.com

V OS X El Capitan bol uvedený Metal. S High Sierra prichádza jeho druhá generácia - Metal 2. Novinkami sú podpora pre machine learning, virtuálnu realitu a dokonca aj externé grafické karty. O jednom riešení s externou GPU priamo od Apple sme písali TU. Virtuálna realita je vo svete Apple novinka. Najvyšší model aktuálneho iMacu Retina 5K je VR-ready, starší hi-end iMac Retina 5K z roku 2015 (s grafikou R9 M395X 4 GB) je VR-capable, takže nejakú tú virtuálnu realitu si na ňom vychutnáš, ale oficiálne riešenie od Apple na tomto modeli neočakávam.

Aj zabudované aplikácie sa dočkajú aktualizácie. V prípade Photos je najvýraznejšou novinkou podpora pokročilých úprav, ktorá pridá niektoré funkcie z dnes už nevyvíjanom Aperture od Apple, prepracovaným sidebarom, podporou Live Photos a lepšou spoluprácou s aplikáciami tretích strán ako Pixelmator alebo Photoshop.

Safari poskytne možnosť zablokovať automatické spúšťanie videí a zvukov z webstránky. Samozrejme je možnosť použiť whitelist, kde si nastavíš výnimky pre jednotlivé webové stránky. Permanentný Safari Reader mód ti pomôže s čítaním napr. magazínov, lebo v tomto móde ťa nerušia "blbosti" po krajoch a môžeš sa sústrediť na text. Treba brať do úvahy, že nie každý web sa dá dať do tohto módu, v tomto prípade bude všetko tak ako je tomu teraz, Reader mód sa nespustí. Nové Safari taktiež menej zaťažuje baterku.

Najvýraznejšia novinka v Safari je Intelligent Tracking Prevention, ktorá ťa chráni pred sledovaním reklamnými botmi, ktorí ti chcú zobrazovať relevantné reklamy na základe tvojej činnosti na Internete. Podrobnejšie sme o ňom písali TU.

Siri dostala nový, prirodzenejší hlas, Spotlight zobrazuje viac typov dát, Mail má lepšie hľadanie v e-mailoch s podporou Top Hits pre lepšie výsledky, FaceTime dostal podporu Live Photos a Notes dostal možnosť uchytiť dôležitú poznámku a pridávať tabuľky.

iCloud Drive dostal dlho očakávanú novinku - zdieľanie súborov aj pre tých, ktorí nemajú Mac alebo iOS zariadenie. iCloud Drive vytvorí link na tvoj súbor a tento link pošleš napr. e-mailom a príjemca si súbor stiahne. Žiadne registrácie či inštalácie iného softvéru, proste zdieľanie ako z Dropboxu. Taktiež pribudly dva nové plány s kapacitou 200 GB resp. 2 TB, ktorý sa zdieľa v rámci funkcie Family Sharing.

macOS High Sierra bude dostupná dnes o cca. 19:00. Servery Apple budú preťažené, takže treba rátať s pomalšou rýchlosťou sťahovania.

Zdroj titulnej foto: tekrevue.com
Zdroj: thinkapple.sk