Apple prešetruje dva prípady úmrtia svojich taiwanských továrnikov

Apple prešetruje dva prípady úmrtia svojich taiwanských továrnikov

V dielňach taiwanskej firmy Foxconn, ktorá montuje okrem produktov Apple aj zariadenia značiek ako BlackBerry, Nokia, Kindle, Playstation 4, Xbox One a Wii U, zahynuli v auguste dvaja zamestnanci. Doplnili tak strašné číslo - 21 úmrtí za posledných 6 rokov.

Prvý z nich, 31-ročný muž, dokončil svoju nočnú zmenu, vyšiel na strechu budovy a skočil.
Druhý prípad sa odohral hneď na ďalší deň. Zamestnankyňa, ktorá sa ponáhľala do práce, sa rozhodla prekonať bariéru na železničnej trati, čo ju stálo život. Podchody k platformám boli kvôli záplavám uzavreté. Taiwanka zrejme precenila svoje sily a počas preliezania zátarasy ju stiahol prechádzajúci vlak. Obaja zosnulí pracovali na linke vo výrobe Apple zariadení.
Zdroj: iphonehacks.com
Firma Apple sa k tragédiám vyjadrila veľmi stručne, no sľúbila, že oba prípady prešetrí:
„Neustále monitorujeme pracovné podmienky, aby sme sa uistili, že spĺňajú naše prísne štandardy, a tieto nehody určite prešetríme…“

Napriek upokojujúcim slovám Apple je jasné, že podmienky vo Foxconne sa dramaticky zhoršili.
Bez nadčasov si montážnici odnesú domov mesačne približne 1,400 yüanov (200 €), keďže si musia hradiť stravu a ubytovanie. Spolu s nadčasmi sa môže táto suma zdvojnásobiť, no to stále tvorí sotva polovicu ich pôvodnej mzdy, ktorú zarábali počas „iPhone boomu“.
Zdroj: zurnal24.si
Kvôli nedávnym zmenám v pracovnom poriadku firmy Foxconn je pre zamestnancov veľmi ťažké pracovať nadčasy, a to, paradoxne, kvôli ochrane ľudských práv. Dostali sa tak do bezvýchodiskovej situácie. V histórii firmy sa už aspoň 24 zamestnancov pokúsilo o samovraždu - väčšinou skokom z budovy.

Je zarážajúce, že človek, ktorý vyrába produkty hodné stoviek eur, sotva prežíva. Najväčšiu zodpovednosť drží v rukách, nepochybne, Apple. Veríme, že fanúšikovia zo šťastnejších kútov sveta nezostanú ľahostajní a posvietia si na to, ako s touto mocou technologický gigant naloží.
Zdroj: thelecomblog.com
Zdroj: yash1229.wordpress.com

Zdroj titulnej fotografie: motherboard.vice.com