Spoločnosť Apple práve predstavila iPhone 7 a 7 Plus

· 5 min read
Spoločnosť Apple práve predstavila iPhone 7 a 7 Plus

A je to konečne tu! Chvíľa, na ktorú sme posledné mesiace netrpezlivo čakali. V Kalifornii akurát prebieha veľká konferencia Apple, na ktorej predstavil CEO Tim Cook najznámejší produkt tohto technologického giganta - iPhone 7.

Celá prednáška sa začala číslom 1 000 000 000 (jedna miliarda). Presne toľko iPhonov doteraz spoločnosť predala. Vďaka tomu sa iPhone stal najpredávanejším produktom svojho druhu!

Dizajnové zmeny

Tak ako posledné dva roky, ide o dve verzie. Klasický 4,7-palcový iPhone 7 a jeho väčší 5,5-palcový brat - iPhone 7 Plus. Obavy fanúšikov z toho, že "sedmička" bude mať rovnaký dizajn ako starší 6S, zostali nenaplnené. Prichádza totiž v novom dizajne! Zadnej strane zariadenia dominuje duálna kamera a vďaka odstráneným anténovým pásom pôsobí o niečo čistejším dojmom. Novinkou sú aj dve úplne nové čierne farby - čierna /Black/ a matná čierna /Black Matte/. Okrem nej bude iPhone v zlatej /Gold/, ružovej /Rose Gold/ a striebornej /Silver/ farbe.

Prvýkrát v histórii zmenený Home Button

Home Button je typický pre Apple dizajn, taký jednoduchý a mocný

Dizajnéri sa po prvýkrát rozhodli odstrániť z iPhonu klasický fyzický Home Button, ktorý poznáme zo všetkých starších generácií iPhonov. Namiesto neho tak máme pod obrazovkou zabudované nemechanické dotykové tlačidlo. To podporuje Force Touch, ktorý poznáme z MacBookov, a prináša nové funkcie, napríklad dynamické stlačenie. Užívateľ si ho dokonca môže prispôsobiť podľa seba.

Nadupaný fotoaparát, ktorý spravil obrovský pokrok

Jedna z najväčších zmien a veľkým lákadlom je určite vylepšený fotoaparát. Už pri pohľade na zadnú stranu modelov iPhonu 7 a 7 Plus vidíme výrazné zmeny. Menší, 4,7-palcový smartfón ponúka väčšiu šošovku s novým 12-megapixelovým senzorom, ktorý je o 60 percent rýchlejší. IOS 10 navyše podporuje RAW formát fotografií.

IPhone 7 Plus sa môže pýšiť novým duálnym fotoaparátom. Na zadnej strane tak nájdeme až dve 12-megapixelové kamery - jedna so širokouhlým objektívom a jedna s teleobjektívom. Vďaka tomu je možné s novým iPhonom reálne zoomovať.

Zmien sa dočkala aj predná FaceTime kamera. Tá dostala veľkorysých 7 megapixelov.

Vylepšenia sa dočkal aj samotný blesk. Minuloročný model ponúka dve diódy, pomocou ktorých vhodne reguluje teplotu svetla. IPhone 7 dostal nový blesk s názvom TrueTone, v ktorom je zabudovaných až 4 LED diód. Fotografie pri horšom osvetlení by tak mali byť podstatne lepšie.

Výkonnejší ako kedykoľvek predtým

IPhone 7 dostal nový procesor A10, ktorý obsahuje až štyri jadrá a je až o 35 % rýchlejší ako A9 použitý v 6S. Údajne ide o vôbec najvýkonnejší smartfónový čip.

Koniec konektora na slúchadlá

Technologický gigant sa rozhodol odstrániť z iPhonu 7 klasický 3,5 mm jack, ktorý je v dnešnej dobe samozrejmosťou všetkých telefónov. Nahradil ho Lightning konektor, ktorý sa bude používať na nabíjanie a počúvanie hudby. Namiesto pôvodného konektora nájdeme na spodnej strane zariadenia stereo reproduktor.

V krabici sa preto spolu s iPhonom nachádzajú slúchadlá s Lightning konektorom. Pokiaľ ale stále preferuješ 3,5 mm jack, Apple pribalí do krabice aj šikovnú redukciu.

Začiatok doby bezdrôtovej

Spoločnosť Apple verí, že budúcnosť patrí bezdrôtovej technológii. Aj preto sa rozhodla vytvoriť úplne nové bezdrôtové slúchadlá Apple AirPods. Tie prakticky vyzerajú ako Apple EarPods bez káblikov. Používateľom ponúknu 5-hodinovú výdrž. Dodávajú sa ale spolu s nabíjacím obalom, ktorý zvládne 25 hodín. S baterkou teda problém nebude.

Pohybový senzor zaznamená váš dotyk a aktivuje Siri. Hlasový detektor zas dokáže rozoznať tvoj hlas. Pre pripojenie k zariadeniu ich stačí vytiahnuť z obalu. Žiadne tlačidlá, žiadne párovanie. Tieto veci podľa Apple patria minulosti.

Apple AirPods budú k dispozícii v druhej polovici októbra. Cena sa vyšplhala na 159 dolárov. Toto je asi dôvod, prečo ich Apple nedodáva v krabici s iPhonom.

Stereo reproduktory

Prvýkrát sme sa v iPhone dočkali aj stereo reproduktorov. Jeden je umiestnený na spodnej a jeden na hornej strane zariadenia. Hlasitosť bude vďaka tomu dvakrát väčšia ako pri iPhone 6S.

Odolnosť voči vode

Už staršie generácie iPhonu mali zvýšenú vodoodolnosť, čo dokazovalo viacero testov. Firma Apple to však vždy udržiavala "v tajnosti", a tak sme zatiaľ nezažili, aby disponovali nejakým stupňom ochrany. IPhone 7 je tak prvým smartfónom spoločnosti Apple, ktorý nosí označenie IP67. To znamená, že je odolný voči vode a majiteľ ho môže ponoriť do hĺbky jedného metra po dobu 30 minút. Taktiež je plne prachotesný.

Najdlhšia životnosť batérie zo všetkých iPhonov

IPhone 7 a 7 Plus majú podľa Apple najdlhšiu životnosť batérie zo všetkých iPhonov. V priemere je výdrž batérie o dve hodiny vyššia ako v iPhone 6S a o jednu hodinu vyššia ako pri verzii Plus.

Väčšia vnútorná pamäť a cena

Firma Apple sa konečne rozhodla upustiť od otravnej 16 GB verzie iPhonu, za čo jej len tlieskame. Namiesto nej si môžeme iPhone 7 kúpiť v 32 GB, 128 GB a novej 256 GB verzii. Kapacita všetkých verzií sa tak znásobila.

Všetkých nás určite zaujíma aj cena. Tá začína na hodnote 649 dolárov za iPhone 7 a 769 dolárov za iPhone 7 Plus. Predobjednať iPhone si bude možné už za dva dni. Prvé kusy odošle spoločnosť už 16. septembra. Slovensko a Česko sa nachádza v druhej vlne objednávok.

![](/content/images/2016/09/apple-iphone-watch-20160907-5635.JPG)

Zdroj titulnej foto: theverge.com