História Apple v kocke - Apple II.

· 2 min read
História Apple v kocke - Apple II.

Nápad s Apple II. odštartoval práve prvý kupujúci Apple I., ktorý Jobsa prehováral, že v budúcnosti budú počítače niečo ako jedna krabica a nie súbor komponentov. Tento nápad Stevovi tak vŕtal v hlave, až sa ho rozhodol uskutočniť. Woz ho mal hotový za pár týždňov a dokonca sa mu podarilo vytvoriť počítač, ktorý podporoval farebný výstup na obrazovke televízie - dnes normálna vec, vtedy takmer zázrak.
Apple II.
Na to, aby mohli začať vyrábať počítač ako celok ale potrebovali veľký kapitál. Žial sa im nedarilo získať partnera pre tento biznis a tak medzitým požiadali Manocka - konzultanta miestnej firmy na výrobu a spracovanie plastov, aby navrhol štíhlu a ľahkú skrinku pre ich nový počítač. Keď ju Jobs prvýkrát videl, bol nadšený. Ďalším problémom bol pre Steva vetrák, ktorý podľa neho vydával nadmerný hluk, a tak sa rozhodol kontaktovať Roda Holta - výstredného mladíka, ktorý vraj denne vyfajčil viac cigariet ako spravil krokov. Tomu sa podarilo navrhnúť prívod elektriny do počítača tak, že nepotreboval chladenie v takej miere, ako počítače predtým a teda Rod navrhol spínací zdroj, aký sa používa dodnes. Stále ale bolo problémom financovanie. To sa podarilo vyriešiť až keď Steve spoznal Mika Markkulu, ktorý bol čersvý zbohatlík na akciách Intelu, a tak mu po niekoľkých stretnutiach ponúkol 250 000 dolárov.
Vtedajšie logo Apple
Jobs vedel, že aj keby vytvorili ten najkrajší a najlepšie fungujúci počítač sveta, bez poriadnej prezentácie verejnosti by nezaznamenali veľké predaje, preto sa rozhodol zavolať niekoľkým novinárom a prehovoriť ich, aby práve Apple II. prezentovali v tom najlepšom svetle. Podarilo sa mu do Applu pritiahnuť novinára McKenna, ktorý následne požiadal svoj tím, aby vytvoril brožúru pre Apple II. McKennovi sa nepáčilo ani logo spoločnosti a tak poprosil Roba Janoffa aby navrhol nové, ten prišiel s dvomi možnosťami - jablko a nahryznuté jablko, no a keďže jablko pripomínalo skôr čerešňu, vybrali si nahryznuté jablko, ktoré svieti v logu spoločnosti dodnes. Predstavenie Apple II. sa odohralo na veľtrhu počítačov West Coast Computer Faire v roku 1977. Steve samozrejme nechcel len malý stánok ako mali ostatní, a tak pre seba a kolegov zajednal niekoľkokrát väčší priestor presne v strede výstavnej sály. Applu sa touto formou podarilo hneď v deň predstavenia získať tristo objednávok a z garážovej firmy sa stala skutočná spoločnosť.
Tlačová reklama