Budík na iPhone: Prečo si pospíte iba o 9 minút naviac?

· 2 min read
Budík na iPhone: Prečo si pospíte iba o 9 minút naviac?

Funkcia snooze alebo odloženie zvonenia budíka je mnohým spáčom dobre známa. Nehovoriac o tom, koľko budíkov máte nastavených na jedno ranné vstávanie. :-) Odloženie zvonenia si povolíte v Nastaveniach. Pri Androidoch si tento čas odloženia dokážete zmeniť, v prednastavenej aplikácii Budík v iPhone je tento čas pevný, je to presne 9 minút. Nedá sa zmeniť. Prečo práve 9? A nie rovno 10 alebo iné okrúhle číslo? Podstata tkvie v tradícii.


Zdroj: thesun.co.uk


Voľakedy, keď sa používali mechanické budíky, bolo ťažké nastaviť odklad presne o 10 minút, a to z mechanických dôvodov. Budík bol prepojený s minútovou ručičkou. Bol to štandard, ktorý sa ujal v 50-tych rokoch minulého storočia. Potom, keď prišli digitálne hodiny, zvyk ostal.

To je oficiálna verzia, ale našli sme aj niektoré ďalšie, nemenej zaujímavé. Napríklad, že za všetko môžu hodiny známe z amerických filmov, kde nie je displej, ale čísla sa mechanicky pretáčajú. Z mechanických dôvodov mohol byť odklad budenia prepojený iba so stĺpcom s minútami, a ak sa otáčali číslice po jednej od 0 po 9, tak 9 minút bol maximálny odklad.


Zdroj: ebayimg.com


Alebo v Apple usúdili, že 9 minút je optimálny čas pre krátke zdriemnutie a vstávanie bude jednoduchšie? Všetko je možné. :-) Nech to je akokoľvek, uvidíme, či v novom iOS 10 porušia tradície a bude sa dať čas odkladu zmeniť. Niektorí by to radi uvítali.


Zdroj titulnej foto: [core0.staticworld.net](http://core0.staticworld.net/images/article/2015/05/image5-100583726-orig.jpg) **Zdroj: [diply.com](http://diply.com/perfection/article/iphone-snooze-time)**