Vedci vynašli batériu, ktorá môže fungovať desaťročie bez strát vo výdrži

Janka Hušvétyová

Degradácia výdrže matérií je celkom vážny problém, s ktorým sa mnohí z nás pravidelne stretávajú. Keď máte nový iPhone, zdá sa Vám že vydrží večne, no po pár rokoch používania sa vybije za jedno dopoludnie. Vedci z Harvardu vyvinuli novú technológiu batérií, ktoré by aj po mnohých rokoch používania mali mať veľmi malé straty vo výdrži.
Zdroj: androidportal.zoznam.sk Táto novo vyvinutá technológia energie sa využíva v takzvanom "prúde batérie." Prúd batérie využíva iónovú výmenu medzi dvoma tekutinami a tak vytvára elektrický prúd. Je to flexibilný, adaptabilný systém, ktorý sa používa v mnohých aplikáciách, ale môžu byť po čase náchylné k degradácií.

Výskumný tím sa rozhodol zlepšiť štruktúru elektrolytov používaných v týchto typoch batérií a úspešne dosiahli ich rozpustnosť vo vode. To znamená, že batéria môže byť vyplnená neutrálnou vodou, spolu s vylepšenými elektrolytmi, namiesto korozívnych alebo toxických látok, a výsledné batérie sú nielen bezpečnejšie, ale aj lacnejšie na výrobu.


Zdroj: support.apple.com

Tím bol schopný preukázať, že aj po tisícom cykle nabitia a plného vybitia, batéria stratila menej než 1% svojej celkovej kapacity. To je šialene nízka degradácia výdrže v porovnaní s lítium-iontovmih batériami, ktoré môžu začať výrazne zhoršovať už po stovke cyklov. V skutočnosti, dokonca aj Apple považuje svoje vlastné MacBook batérie ako "opotrebované" po 1000 cykloch.


Zdroj: bgr.com
Zdroj titulnej foto: easydeal.pk

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre