5 štandardov, ktoré firma Apple v minulosti odstránila, a naštvala tak zákazníkov

Dávid Baránek

Nemusíš byť fanúšik Apple, aby ti neušla kontroverzná novinka, ktorú priniesol iPhone 7. Spoločnosť sa totiž rozhodla odstrániť 3,5 mm jack na slúchadlá. To, samozrejme, vyvolalo vlnu negatívnych reakcií zo strany zákazníkov. Nie je to ale vôbec po prvýkrát, čo technologický gigant odstránil štandardy, na ktoré sme si zvykli.

Odstránenie disketovej mechaniky v iMac G3

V roku 1998 sa spoločnosť Apple podujala k odvážnemu kroku. Vo svojej novinke iMacu G3 sa rozhodli vynechať štandard, ktorým disponoval v tej dobe každý počítač - disketovú mechaniku. Okrem toho sa zbavili aj portov SCSI a ADB, ktoré sa používali na pripojenie pevných diskov. Prednosť radšej dali niekoľkým USB portom. Aj napriek tomu, že v súčasnosti je USB snáď najrozšírenejším konektorom, v tej dobe to vyvolalo vlnu negatívnych reakcií.

zdroj: stevesonian.com

CD/DVD mechanika prvého MacBooku Air

Ďalšia spúšť sa na Apple zvalila v roku 2008, keď predstavili trojicu nových MacBookov. Medzi nimi bola aj prvá generácia MacBooku Air. Šlo o notebook, ktorý bol na svoju dobu neuveriteľne štíhly. Bohužiaľ, za cenu CD/DVD mechaniky a Ethernet portu. Pre zákazníkov, ktorí túžili po pozeraní DVD v MacBooku Air, si spoločnosť pripravila 99-dolárový "adaptér".

zdroj: businessinsider.com

IPhone 5 a Lightning konektor

V roku 2012 zas firma Apple "naštvala" fanúšikov tým, že v iPhone 5 vymenila starý 30-pinový konektor na nabíjanie za dnes celkom bežný Lightning. Dnes určite každý oceňuje tento menší a tenší konektor, ale v 2012 to všetci nechápali. Opäť ale mal každý možnosť dokúpiť si adaptér na starý konektor.

zdroj: anandtech.com

Len jeden port v MacBooku?

História sa opakuje aj pri nových MacBookoch. V tomto prípade sa spoločnosť rozhodla zbaviť väčšiny konektorov. Nenájdeme tu žiadne USB 3.0, žiadny konektor na sieťové pripojenie ani HDMI. Všetko nahradil jediný - USB-C. Tradične to ale môže vyriešiť niektorý z adaptérov.

zdroj: mashable.com

A, samozrejme, 3,5 mm jack

A na záver tu máme 3,5 mm jack na slúchadlá. Aj v tomto prípade sa spoločnosť rozhodla zariskovať a urobiť krok vpred. Či to bol krok správnym smerom alebo skok vedľa, uvidíme až časom.

zdroj: businessinsider.com


Zdroj titulnej foto: theverge.com
Zdroj: businessinsider.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre