Apple bude platiť za odhaľovanie chýb. Státisíce dolárov!

Lubos Cerven

Chyby sa v programoch vyskytujú aj napriek beta testovaniu. Mnoho firiem finančne motivuje programátorov alebo hekerov k tomu, aby im pomohli odhaliť ich nedostatky. Často sa dočítate o nejakej objavenej kritickej chybe programu, ktorý rieši vydaný update. Týmito motivačnými platbami sú známe firmy ako Microsoft, Google, ale aj Apple.

Na najnovšej Black Hat konferencii v Las Vegas šéf softvérovej bezpečnosti spoločnosti Apple oznámil, že sa spúšťa program, kde je pripravených maximálnych 200 000 USD pre každého, kto odhalí chyby či zraniteľné miesta a pomôže zdokonaliť architektúru programov.


Zdroj: blackhat.com

Momentálne sa nemôže každý zapojiť do tohto programu, ale iba vybraní programátori, ktorých spoločnosť osloví a ktorí už odhaľovali chyby pre Apple aj v minulosti. No môže sa stať, že sa program rozšíri. A, podľa nášho názoru, pokiaľ nájdete bezpečnostnú chybu, Apple Vás určite nejakým spôsobom odmení. :-)

Odmena v spustenom programe je odstupňovaná podľa závažnosti, ktorú programátor odhalí. Od 25 000 USD až po maximálnych 200 000 USD.

Napríklad:

  • 50 000 USD za nájdenie spôsobu prístupu na iCloud dáta na serveroch Apple alebo za spustenie škodlivého kódu v jadre programu,
  • 100 000 USD za zistenie zraniteľnosti pri možnom sťahovaní dôverných biometrických údajov,
  • najvyššie čiastky sú za chyby v bootovacom firmvéri, ktorý bráni spusteniu neautorizovaných aplikácií.

Navyše, Apple ponúka programátorom možnosť, pokiaľ sa vzdajú svojej odmeny v prospech charity, že im vyplatí dvojnásobok odmeny na vybrané zariadenia pre charitu. :-) Šľachetné.


Zdroj titulnej foto: thecountrycaller.com
Zdroj: cultofmac.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre