The fappening: Heker, ktorý sa vlámal na celebritné účty, ide za mreže

Lubos Cerven

Jennifer Lawrence, Kate Upton, Amber Heard, Avril Lavigne... to sú len niektoré z mnohých celebritných mien, ktorým sa nabúrali do účtov a ich intímne fotky boli zverejnené na webe. Celé to odštartovalo pred niekoľkými rokmi pod názvom the fappening. Neznámy heker sľuboval ďalšie a ďalšie várky fotiek. O čo vlastne išlo? Podvodnými e-mailmi vylákal od stoviek ľudí heslá k účtom, zameriaval sa na celebrity. U mnohých mu to vyšlo. Až potom si mnohí uvedomili, že intímne fotky sa nedávajú na iCloud, Google drive alebo sa neposielajú e-mailmi.


Zdroj: celebritiesphotoshoot.com

To už bolo však neskoro a FBI rozbehla veľké vyšetrovanie. Nakoniec našli podozrivého. Andrew Helton bol minulý týždeň odsúdený na 3 000 $ pokutu, šesť mesiacov za mrežami a dvojročný kontrolný dohľad.

Mužovi sudca dokázal heknutie 363 Apple a Gmail účtov. Odsúdený, okrem toho, že ho to mrzí :-), povedal: "Nebolo to náročné, nič pre experta. Všetko, čo som robil, bolo iba copy a paste". Muž tým myslel rozposielanie podvodných e-mailov, tzv. phising, kde sa e-mail tvári vierohodne, a po presmerovaní na podvodnú stránku vás vyzýva na zadanie mena a hesla. Preto musia byť užívatelia obozretní a dôverovať iba známym e-mailovým adresám spoločností a neprihlasovať sa niekde, kde to nie je potrebné. Radšej si to treba dvakrát overiť.


Zdroj titulnej foto: itechpost.com
Zdroj: appleinsider.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre