Prvý monitor s technológiou ePaper

Denis Rábek

Na crowdfundingovom portáli vznikol veľmi zaujímavý projekt. Čínska spoločnosť Dasung vytvorila monitor, ktorý funguje na technológii, akú poznáme z elektronických čítačiek kníh.

Tomuto nápadu sa vo svete crowdfundingu podarilo vyzbierať už viac než 100 000 USD, pričom cieľ bol len 10 000 USD. Projekt podporilo 141 ľudí, a to sa ešte stále neskončil.

EPaper monitor má oproti bežným obrazovkám množstvo výhod. Najväčšiu spozorujeme pri dlhodobom čítaní. Monitor vyžíva takzvaný elektronický atrament, pomocou ktorého vyplní "pixely" v obrazovke. Pre ľudské oko je čítanie z obrazoviek, ktoré používajú túto technológiu, úplne rovnaké ako čítanie textu z papiera.

Ďalšou výhodou je veľmi nízka spotreba energie. Po vyplnení monitora atramentom zostáva monitor úplne statický a nemá žiadnu spotrebu elektrickej energie.

Samozrejme, monitor má aj množstvo nevýhod. Na prvý pohľad je jasné, že má len čiernobiele zobrazovanie. Síce existuje technológia aj na farebné ePaper obrazovky, ale ich výroba je veľmi nákladná.

Ďalšou obrovskou nevýhodou je zobrazovanie pohybov na obrazovke. Videá sú na monitore veľmi zle zobrazené, keďže sa musia neustále prekresľovať body obrazu, a to nejakú dobu trvá.

Môžeš si vybrať z viacerých nastavení zobrazovania na základne množstva čiernych farieb. Čím menej farieb, tým sa dokáže monitor skôr prekresliť. Maximálne dokáže zobraziť 16 sivých (čiernych) farieb.

Ak máš záujem o monitor, môžeš si ho objednať tu za 699 USD.

Zdroj: indiegogo.com Zdroj: indiegogo.com


Zdroj titulnej foto:menkit.ro
Zdroj:indiegogo.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre