Tipy a triky pre iPhone nielen pre začiatočníkov

Lubos Cerven

Či už ste noví používatelia iPhonu, alebo ho používate každý deň, stále je veľa tipov a trikov, ktoré možno nie sú všetkým známe. Poďme sa na ne pozrieť.


Odpovedzte na textovky, keď máte otvorenú inú appku

Jednoduchým potiahnutím prstom zhora nadol sa vám sprístupní notifikátor, môžete si vybrať správu a odpovedať.


Pozrite si, ktoré aplikácie využívajú batériu najviac

Pokiaľ ste si nainštalovali viac aplikácií, možno vám viaceré bežia na pozadí a spotrebúvajú viac batérie, ako by ste chceli. Skontrolovať si to môžete cez Nastavenia-Batéria.Zdroj: thinkapple.sk


Pošlite audio alebo video správu s expiráciou

Pre audio/video správy si môžete nastaviť maximálny čas expirácie na 2 minúty alebo nikdy. Úplne dole cez Nastavenia - Správy.


Zdieľajte svoju polohu s priateľmi

Ak pre nedostatok času alebo z iných dôvodov nechcete vysvetľovať, kde práve ste, v správach kliknite vpravo hore na Detaily a potom na Odoslať moju aktuálnu polohu.
Ďalšia možnosť je voľba Zdieľať moju polohu, kde sa dá vybrať zdieľanie po dobu jednej hodiny, celý deň alebo natrvalo. Môže mať využitie aj z hľadiska bezpečnosti, aby niekto vedel, kadiaľ sa pohybujete.Zdroj: thinkapple.sk


Nerušiť

Môžete stíšiť notifikáciu textových správ pre rôzne kontakty. V konverzácii kliknite vpravo hore na Detaily a potom zapnite Nerušiť.


Minimalizovanie rozpísaného e-mailu

Pokiaľ ste uprostred písania e-mailu a potrebujete si pozrieť iné správy, jednoducho rozpísaný e-mail potiahnite prstom zhora nadol, kde ostane minimalizovaný. Naspäť ho vrátite opačnou akciou.


Pre používateľov Siri

Nevýhoda u hlasovej asistentky Siri je tá, že nevie po slovensky. Ani po česky. Iba ak po poľsky :-) a potom, samozrejme, ovláda hlavné svetové jazyky. Ak to pre niekoho nie je problém, máme pár tipov.

  • Pokiaľ chcete spustiť Siri, máte dve možnosti. Buď podržíte Home button pár sekúnd, alebo cez Nastavenia - Všeobecné - Siri zapnete voľbu Povoliť "Hey, Siri". Tým zapnete hlasové spustenie, ale iba pokiaľ máte zariadenie pripojené k napájaniu (neplatí pre iPhone 6s). Pokiaľ máte staršie iPhony, musia byť pripojené a napájané.
  • Siri vám môže prečítať čokoľvek - webstránky, iBooks, textové správy. Stačí si to zapnúť cez Nastavenia - Všeobecné - Prístupnosť - Reč. Povoľte Rozprávať výber a Prečítať obrazovku. Potom, keď označíte text, zobrazí sa voľba Rozprávať. Alebo si potiahnutím dvoch prstov zhora nadol vypočujete obsah obrazovky.Zdroj: thinkapple.sk


Odpoveď na správu pri zamknutej obrazovke

Pokiaľ vám príde správa, zobrazí sa priamo na displeji. Potiahnutím doľava sa zobrazia možnosti Zavrieť alebo Odpovedať.


Ovládajte iPhone pohybmi hlavy

Choďte do Nastavenia - Všeobecné - Prístupnosť - Switch Control - Prepínače - Zadať nový prepínač - Kamera. Zadajte Pohyb hlavy doľava alebo doprava a následne zvoľte príslušnú akciu. V menu Switch Control však musíte mať túto položku zapnutú.


Zdroj: thinkapple.sk


Pozrite sa, kde všade ste boli

Váš iPhone môže trackovať všetky miesta, kde ste boli, a môžete sa na to aj spätne pozrieť. Choďte do Nastavenia - Súkromie - Lokalizačné služby - Systémové služby a pozrite si Históriu.Zdroj: thinkapple.sk


Ušetrite batériu prepnutím do Režimu slabej batérie

Pokiaľ sa vám míňa batéria a budete ešte potrebovať využívať aspoň základné funkcie, prepnite sa cez Nastavenia - Batéria do Režimu slabej batérie, kde dočasne znížite spotrebu energie. Budete mať obmedzené hlavne osviežovanie na pozadí, automatické sťahovania a niektoré vizuálne efekty.


Zavolajte záchranný systém aj zo zamknutej obrazovky

Ak ste v núdzi a v strese, dokážete si aj pri zamknutej obrazovke privolať pomoc. Jednoducho, keď sa zobrazí obrazovka na zadanie kódu, vľavo dole máte položku SOS.Zdroj: thinkapple.sk


Zistenie intenzity signálu

Je to trik, s ktorým pomocou skrytej appky zistíte silu signálu (a nielen to). Zadajte na klávesnici *3001#12345# vrátane hviezdičiek a dajte *Volať.
Otvorí sa vám aplikácia, kde vľavo hore uvidíte číslo, čo je vlastne sila signálu. Môže to byť číslo od -40 po -130. Čím bližšie k nule, tým lepší signál. Pri -130 už vlastne signál ani nemáte.Zdroj: businessinsider.com


Uvidíte, kto volá, aj keď meno nemáte v kontaktoch

Ak vám prichádza hovor a meno nemáte uložené v kontaktoch, a niekedy ste si s tým človekom vymenili nejaký e-mail, a zároveň jeho e-mailová adresa je priradená k nejakému telefónnemu číslu, tak sa vám zobrazí pravdepodobné meno volajúceho.


Uvidíte čas odoslania správy

Pri textových správach vidíte iba jednotlivé odoslané a prijaté správy ako chat. Keď však na obrazovke potiahnete prstom sprava doľava nad nejakou správou, zobrazia sa vám časy odoslania a prijatia.


Použite kompas ako vodováhu

Niektorí možno nevedia, že aplikácia kompas má dve časti. Pri posunutí prstom sprava doľava sa zobrazí aj vodováha.Zdroj: macworld.co.uk


Pri fotení selfie použite tlačidlá na ovládanie hlasitosti

Keď robíte selfie, sami viete, že stlačiť správne tlačidlo je niekedy náročné. Na iPhone môžete použiť ako spúšť tlačidlá na ovládanie hlasitosti - je to jedno aké.


Pri písaní správy text zmažete potrasením

Keď zistíte, že to, čo píšete, nechcete z rôznych dôvodov poslať a je toho textu príliš veľa, jednoducho zatraste s telefónom. Objaví sa položka Odvolať písanie, keď ju potvrdíte, všetko napísané sa zmaže.


Ako urobiť fotku, keď natáčate video

Jednoducho. Pri natáčaní videa nemusíte nič prerušiť, ak chcete urobiť aj pár fotiek, jednoducho kliknite na tlačidlo spúšte a fotka je hotová.Zdroj titulnej foto: admin.abc.sm

Zdroj: businessinsider.com

Ak sa ti článok páčil, podpor ho, prosím, na Facebooku lajkom, komentárom či zdieľaním.

Komentáre